Urednik Križa života: Nitko ne zna što se događa s novcem koji Crkva dobiva iz proračuna

Index.hr

28.11.2010.

V.Š.

Hrvoje Cirkvenec

DANAŠNJI gost emisije Nedjeljom u dva Aleksandra Stankovića bio je urednik vjerskog portala Križ života Hrvoje Cirkvenec. Bez dlake na jeziku i spreman na kritiku Katoličke crkve, često je se susretao s različitim prijetnjama, ali i neodobravanje od strane Crkve. Nedavno je pokrenuo akciju “NE nasilju, diskriminaciji i neoustaštvu”.

Na pitanje o prijetnjama, Crikvenec je objasnio da prijetnje e-mailom ne smatra prepouzdanima. Međutim, pojedine osobe su došle i do njegovog broja telefona. “Ja volim sa svakim popričati i pronaći dijalog. Te osobe se redovito deklariraju kao veliki katolici, branitelji Katoličke crkve i slično. Pitaju me zašto pokrećem akciju protiv neoustaštva, a ne protiv komunizma i slično”, rekao je te objasnio da njegovi sugovornici tada često, u nedostatku argumenata, počinju s prijetnjama.

“Bozanić zazire od dijaloga i ljudi”

Naglasio je da s nekim biskupima vrlo dobro surađuje, ali i iskritizirao kardinala Josipa Bozanića za kojega smatra da je zatvoren prema ljudima i medijima.

“Akreditirao sam se za susret Bozanića i hrvatske nogometne reprezentacije. Odbili su mi akreditaciju s izgovorom da nisam medij. Drugi dan sam saznao da su neki drugi novinari, bez ikakve akreditacije, mogli slobodno prisustvovati događaju”, ispričao je.

Crikvenec je Bozaniću zamjerio i, po njemu nedopustivo, primanje Milana Bandića tjedan dana prije predsjedničkih izbora. “Poraz Milana Bandića zbog toga je predstavljao i poraz Crkve”, rekao je.

“Bozanić ulazi u katedralu kroz sakristiju, za razliku od kardinala Kuharića koji je često ulazio kroz glavni ulaz i prije toga porazgovarao s vjernicima. Automobilom po Kaptolu prevaljuje odaljenost od 200 metara. Zašto to zaziranje od ljudi? Mislim da bi mnogo ljudi htjelo taj osobni kontakt, šansu za dijalog i razgovor”, kaže Crikvenec.

“Čitatelji nisu ovce i žele drugo mišljenje”

“Vjerski mediji  u Hrvatskoj su službeni, pokrenula ih je Crkva i u njima nema prostora za drugo mišljenje. Ja vjerujem da čitatelji nisu ovce, kao što to Crkva smatra. U našim vjerskim medijima nije bilo vijesti o dosad najvećim prosvjedu protiv Pape u Velikoj Britaniji. Mi smo je objavili, zajedno s drugih petnaestak vijesti o posjetu Pape Britaniji jer smo pratili čitav događaj, ali prozivali su me samo zbog jedne”, ispričao je. Kritizirao je i najpoznatije vjerske novine Glas koncila rekavši da tamo mnogo tekstova pišu teolozi te tekstovi često budu dosadni i zamorni.”Tekstovi se pišu čitateljima, a ne kolegama s fakulteta”, rekao je.

Objasnio je da jeHrvatska Vatikanu vrlo bitna zbog ekumenskog dijaloga koji želi ostvariti s Moskvom, preko Zagreba i Beograda. “Papa bi 2013. trebao doći u Beograd i preko ekumenskog dijaloga Srpske pravoslavne crkve i Katoličke crkve u Hrvatskoj doći do dijaloga s Moskvom.  Vatikan je predlagao susrete i zajednička hodočašća vjernika Srpske pravoslavne crkve i Katoličke crkve u Hrvatskoj, no to se nije ostvarilo”, ispričao je.

Nitko ne zna na što se troši novac koji Crkva dobiva iz proračuna

Na pitanje postoji li korupcija u Crkvi, Crikvenec je podsjetio da se iz državnog proračuna velika svota izdvaja upravo za Crkvu. Taj novac ide Hrvatskoj biskupskoj konferenciji, ali se nakon toga ne zna kamo ide i na što se troši. “Vatikan su optuživali da ima ogromne količine zlata i novca te otada objavljuje godišnja financijska izvješća. Nije mi jasno zašto kod nas to nije transparentno”, rekao je.

Progovorio je i o pojavi takozvanih karizmatika, poput Zlatka Sudca te rekao da je stav Crkve o njemu: “Ne želimo ga zabraniti, ne želimo ga podržati”. Podsjetio je na nastup Zlatka Sudca u preizbornom spotu Milana Bandića za koji ga je Crkva propustila sankcionirati.

Na kraju emisije je govorio i o stavu Crkve prema seksualnosti te rekao da nedavni Papin proglas o upotrebi kondoma nije ništa revolucionarno. “Jedan govor o seksualnosti je potreban i Crkva tu ima što za reći. Ona treba pustiti struci da govori o nekim praktičnim stvarima te isticati da je najvažnije poštivanje druge osobe. Papina izjava nije revolucionarna, slično je pisao i Živko Kustić prije nekoliko godina, ali za pozdraviti je što upozorava na problem seksualnosti i iskorištavanje ljudi”, završio je Hrvoje Crikvenec.

http://cro.time.mk/read/NONE/70533f62d1/index.html

3 misli o “Urednik Križa života: Nitko ne zna što se događa s novcem koji Crkva dobiva iz proračuna

 1. Zar hrvatsku televiziju i emisije nedjeljom u 2 nije sramota na 1 advent stavit takvu osobu da vjeru koju imamo i koja nam daje jos malo optimizma u ovom zivotu ,sadasnjosti i buducnosti pokusa poljuljati osoba koja vjeru nema, a najverovatnije niti u sebe, koji se bore protiv Boga i Svetinja,dal kakti Hrvatsku televiziju i urednika najvjerovatnije isto bezvjernoga osim u zaradu nije sramota da takav tip zvan nazalost Crikvenac smije i moze nastupat.Jadna vam Televizija ako samo sa negativcima morate prikazivat emisije ovoga tipa.
  pozdrav od cvrstog Hrvatskog vjernika .bok

  Sviđa mi se

 2. I ne tako davno,jedan veliki krščanin i svjetski književnik,izrekao je rečenicu koja se odlično uklapa u navedenu tematiku,a ona glasi ;
  “Kako će se taj preokret razvijati,kakve će mijene proći,to ne možemo znati,ali znamo da je neizbježan jer se zbiva u samosvijesti ljudi i jer se već donekle zbio.”
  L.N.Tolstoj

  Sviđa mi se

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s