POTPIŠITE PETICIJU!!!

David, udruga građana za zaštitu ljudskih prava podržava Peticiju Križa života i Mediet-a.


Peticiju možete potpisati klikom na link: http://www.kriz-zivota.com/peticija/ne_nasilju_diskriminaciji_neoustastvu

Više o peticiji možete pročitati u članku

Tportal.hr

Stop svećenicima koji promiču nasilje i neoustaštvo!

Datum objave:
19.10.2010 10:37

Autor: tportal.hr

Portal Križ života i Udruga za promicanje medija, dijaloga i etike u društvu MeDiEt su, potaknuti nedavnim istupima svećenika Katoličke crkve koji promiču nasilje, diskriminaciju i neoustaštvo, pokrenuli peticiju kojom se poziva na njihovo sankcioniranje

Kako se navodi u priopćenju Križa života i MeDiEt-a, u medijima je posljednjih mjeseci zabilježeno nekoliko nesankcioniranih istupa katoličkih svećenika koji djeluju u Republici Hrvatskoj, a koji svojim neprimjerenim izjavama pozivaju na mržnju,

Vezane vijesti

diskriminaciju, nasilje ili pak hvale i veličaju ustaški pokret, Nezavisnu Državu Hrvatsku i zločinca Antu Pavelića. Pritom se navode samo dva posljednja slučaja – svećenika don Ivana Turića koji je javno veličao ustaštvo te kastavskog župnika i svećenika Franju Jurčevića koji potiče na mržnju i diskriminaciju, fizičke obračune s homoseksualcima te koji diskriminira žene na način da ljudima smatra samo muškarce, dok su mu žene druga kategorija.

Katolička crkva, koja znatna sredstva za svoj rad prima iz državnog proračuna, mora biti odgovorna prema državi i društvu na način da preko svojih službenika, u ovom slučaju (nad)biskupa i svećenika, poštuje državu u kojoj živi i doprinosi društvu pozitivnim projektima i promoviranjem pozitivnih vrijednosti, navode pokretači peticije. S druge strane, zbog odgovornosti prema društvu, Katoličku crkvu pozivaju kao katolici i katolkinje, ali i kao građani i građanke dobre volje, da sankcionira one svećenike koji to ne čine, već iskorištavaju svoj položaj da bi javno promovirali nasilje, diskriminaciju i neoustaštvo.

Također pozivaju zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast u Republici Hrvatskoj da učine sve što je u njihovoj nadležnosti da bi se promovirao dijalog, mir i suživot u društvu, a sankcionirao svaki pojedinac koji se javno zalaže za nasilje, diskriminaciju i neustaštvo, pa i onda kada se radi o pripadnicima vjerskih organizacija.

Nakon završetka prikupljanja potpisa za peticiju, popis s imenima građana i građanki Republike Hrvatske te organizacija koje podržavaju tekst peticije bit će poslan na adrese Hrvatske biskupske konferencije, Apostolske nuncijature u Republici Hrvatskoj, Hrvatskog sabora, Ureda predsjednika Republike Hrvatske, Vlade Republike Hrvatske i Državnog odvjetništva.

Peticija se može potpisati ovdje.

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/91876/Stop-svecenicima-koji-promicu-nasilje-i-neoustastvo.html

Jedna misao o “POTPIŠITE PETICIJU!!!

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s