OTVORENO PISMO ŽIVKU KUSTIĆU, KOLUMNISTU JUTARNJEG LISTA

Inkvizicija je znak crkvene izdaje Boga – Gospodine Kustiću- a ne znak slabe vjere njezinih službenika

Vaše tvrdnje koje ste napisali u Jutarnjem listu od 18.05.2010  u svojoj već tradicionalnoj teološkoj kolumni gdje u stilu jednog profesionalnog ideološkog propagandiste pišete o inkviziciji a u kojem tvrdite da je ona znak slabe vjere crkvenih službenika usprkos boljeg znanja tj.protiv Duha Svetoga te da su zločini inkvizicije znak izdaje Boga i Njegovog sina i našeg otkupitelja Isusa Krista od strane institucije Katoličke crkve vašeg poslodavaoca, obmana  je javnosti.

Polazim sa stanovišta da Vam je sadržaj i nastanak crkvenog nauka dobro poznat i iz kojeg ste, koliko Vas ja poznam, već davno isčitali da uzrok brutalne i bestijalne stoljetne crkvene inkvizicije nije bila slaba vjera pojedinih crkvenih psihički poremećenih službenika (op.a.) već isključivo inspiracija duha crkvenog institucionalnog nauka i crkve kao takve u kojoj su, ako je suditi drvo po plodovima, režiju inkvizicije vodili isključivo samozvani i nepogrešivi „sv-oci“ pape a svoja djela lijepo i uredno dokumentirali i signirali u njihovim  bulama i koncilskim dekretima. No pitanje je: koji ih je duh inspirirao i vodio jer Duh o kojem je govorio Isus, Krist to sigurno nije bio kako ste i sami u svom članku to ispravno uočili?

Stoga, štovani gospodine Kustić odgovor je nedvosmislen i jasan: to je bio Njegov protivnik u jagnjećem ruhu i zbog toga Katoličkoj crkvi, kao instituciji, ne preostaje drugo nego priznati svoje grijehe, pokajati se, moliti za oproštenje sve žrtve inkvizicije ali i Isusa Krista u čije je ime inkvizicija planirala i provodila te gnjusne zločine nad čovječanstvom diljem svijeta i to ne činiti više.

No, nasuprot nekoliko teatralnih papinskih javnih pokajanja i ogromne sume novaca za  lansiranje propagandnog materijala u javnost (poput Vašeg),ništa od svega toga.

Poznavajući tu tematiku usudim se reći da tko danas nešto drugo tvrdi, od ovog gore napisanog, obmanjuje javnost i to iz vlastite materijalne koristi jer moderna inkvizicija za izvrtanje povijesne istine na račun žrtava i Isusa Krista dobro plaća.

Pišete da se, citiram;“… upravo u Vatikanu objavljuju spisi – dosad uglavnom čuvani u tajnosti – o djelovanju inkvizicije, crkvene ustanove koja je u tijeku dugih stoljeća bdjela nad ispravnim naučavanjem vjere.“

Pitam Vas, nad kojom je to ispravnom vjerom bdjela inkvizicija? I zašto vaša Crkva tako dugo čeka s objavljivljanem tajnih dokumenata? Jedan od razloga mogao bi biti da se vaša institucija još nije odrekla inspiratora inkvizicijskih zločina a to nije Isus, Krist, već Njegov protivnik!  Možda i stoga da ljudi i dalje misle da ste za Krista jer inače ne bi u javnosti celebrirali izdajničke poljubce kada pišete; „Iz Evanđelja je jasno da Isus nije htio inkviziciju, da nije dopuštao nikakvo nasilje u obranu vjere jer je Petru rekao kod uhićenja; „Vrati mač na njegovo mjesto, jer svi koji se mača lačaju i ginu. Ili zar misliš da ja ne mogu zamoliti Oca svojega i eto umah uzame više u 12 legija anđela?”

Odjednom Vam je jasno što je živio i učio Isus, Krist! Jer to potvrđuju i Vaše slijedeće riječi; „Eto, Isus nije zvao u pomoć anđele, a nakon 12 stoljeća doći će u taj Jeruzalem iz Europe legije kršćana da mačevima brane njegovu vjeru! (Na taj spomenuti događaj križari su u samo jednom danu pogubili do 40.000 ljudi. Krv su gazili do koljena, Op.a). I takvi ratovi i takva nasilna inkvizicija očiti su znak da crkveno vodstvo nije uvijek imalo povjerenja u Isusa, da su više vjerovali u nasilje nego u slobodno navještanje vjere.“

Nakon ove Vaše javne spoznaje pitam Vas jeste li te riječi i citate iz Evađelja poslali svojem bratu po službi i vojnom vikaru biskupu Jezerincu koji još danas u ime Kristovo blagoslivlja mačeve (oružje op.a.) koje je namjenjeno isključivo za ubijanje braće i sestara u Kristu (svejedno o kojem je ratu riječ)? Znam da niste, jer to bi vas stajalo kruha.

No, vidite, to su upravo crkveni i Vaši osobno izdajnički poljubci koje sam malo prije spomenuo. Ti i takvi poljupci donose Crkvi i Vama osobnu materijalnu sigurnost u Hrvatskoj. Pitanje kako dugo?

 Ako se i u budućnosti budete još bavili pisanjem sličnih komentara pitam Vas kako bi bilo da u jednoj od budućih kolumni napišete javno i nedvosmisleno da Katoličku crkvu za vrijeme inkvizicije, po izričitoj želji njezinih čelnika, nije inspirirao i vodio Isus, Krist nego Njegov protivnik. Možete navesti da to nije samo Vaše mišljenje nego da u tom smjeru razmišlja i „sv-otac“ papa, navodim vaš citat; „Nažalost, i sam Papa mora priznati da je u toj skrbi bilo i ružnog pretjerivanja, da su se primjenjivale i kazne, da se zapravo nije poštovala sloboda savjesti i vjeroispovijesti.“

 Drugim riječima, papa je kao samoznani „zamjenik Boga“ na zemlji indirektno priznao da je praksa Crkve bila i jest u dijametralnoj suprotnosti onome što je naučavao i živio Isus, Krist kao otkupitelj svih ljudi i duša i da se to desilo po nalogu „katoličkog duha svetoga“ i njegovih prečasnika, jer tako su nalagale nebrojene crkvene dogme, koje Crkva još i danas smatra za božje, a time i apsolutne istine.

Mislim da bi Vam to vratilo dio izgubljene karakternosti u javnosti, da ne kažem kršćanske iskrenosti, ali zasigurno gubitak svakidašnjeg izdajničkog crkveno-inkvizicijskog kruha.

Uz poštovanje!

Moris Hoblaj, teolog i sociolog

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s