MUP ima 14 ljudi za vezu s Vojnim ordinarijatom

Novi list
Datum objave: 3.8.2010 u 09:32h
Čudni odjeli
MUP ima 14 ljudi za vezu s Vojnim ordinarijatom
Ti ljudi organiziraju hodočašća i koordiniraju rad oko duhovne skrbi, pojašnjeno je u MUP-u

ZAGREB Odlukom o ukidanju 11 agencija Vlada je krenula u posao smanjenja broja državnih agencija zavoda i instituta kojih je u zemlji stotinjak, a dobar dio njih radi poslove za koje su već nadležna pojedina ministarstva ili druge državne institucije. Budući vladini koraci pokazat će koliko je još agencija ili instituta država osnivala iako je već imala instituciju koja se bavi poslom koje je dobilo novoosnovano tijelo.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Novosti/mup-ima-14-ljudi-za-vezu-s-vojni.aspx 

No, Vlada zasad nije pokazala namjeru da analizira smisao postojanja 125 uprava, niti stotinjak odjela ili samostalnih odjela u 15 ministarstava. Premijerka Jadranka Kosor nedavno se čudila tomu što je u državnoj upravi svaki peti činovnik šef, no s obzirom na to da uz ravnatelje uprava i načelnike samostalnih odjela, u ministarstvima ima još i stotinjak državnih dužnosnika (ministara, državnih tajnika, tajnika ministarstava) ta statistika ne čudi. Odjeljke i njihove šefove gotovo je nemoguće izbrojati.

Izobrazba kapelana

No i u toj šumi prilično je čudno da u jednom ministarstvu, MUP-u, postoji cijeli odjel koji je zadužen za suradnju s dijelom nekog drugog ministarstva, MORH. Tako primjerice u Ministarstvu unutarnjih poslova postoji odjel za suradnju s Vojnim ordinarijatom, koji je pak formacijski dio ustroja Ministarstva obrane. U tom je odjelu koji ima i svoga načelnika zaposleno, kako su nam odgovorili iz MUP-a, 14 ljudi. Na pitanje zašto je jednom ministarstvu potreban cijeli odjel za suradnju s Vojnim ordinarijatom koji je dio drugog ministarstva, iz MUP-a odgovaraju da taj odjel »koordinira i organizira rad između Ministarstva i vojnog ordinarijata, sudjeluje u organiziranju hodočašća i koordinira rad s policijskim upravama o duhovnoj skrbi«. Uz to posao tog odjela je provođenje uputa Vojnog ordinarijata kod planiranja i stručne izobrazbe kapelana kao i poticanje aktivnosti religioznog sadržaja, te »drugi poslove iz njegovog djelokruga uz suglasnost Vojnog ordinarijata«.

Zlatna sredina

Zašto to, s obzirom da je dio ustrojstva u državnoj upravi, točnije dio Ministarstva obrane, vojni ordinarijat ne može raditi bez cijelog odjela u MUP-u nije jasno. Tako bi primjerice s obzirom na važnost rada ili zdravlja svako ministarstvo moglo imati odjel za rad ili odjel za zdravstvo iako država ima ministarstva koja, su između ostaloga, osnovana i radi tih područja.

No, unatoč tome što ima poseban odjel, kojeg naravno vodi načelnik, za odnose s Vojnim ordinarijatom, MUP po svome ustrojstvu ne spada u ministarstva koja imaju najviše uprava ili odjela, odnosno ravnatelja i načelnika. Sa sedam uprava i tri samostalna odjela MUP je negdje u zlatnoj sredini. Prednjači Ministarstvo gospodarstva rada i poduzetništva s 12 ravnatelja i četiri načelnika, te Ministarstvo vanjskih poslova s devet ravnatelja, odnosno uprava, i sedam načelnika, odnosno samostalnih odjela. Uz to MVP ima samo tri državna tajnika dok ih je u Ministarstvu gospodarstva sedam.

Jagoda MARIĆ

Više šefova nakon »racionalizacije«

Ako se zbroje ravnatelji uprava i državni tajnici, nema ministarstva koje pada ispod brojke deset kad su u pitanju te najviše funkcije. I to sve bez načelnika odjela čiji je broj po uredbama o ustrojstvu ministarstava po nekim ministarstvima doista teško pratiti.

Brojka se ako se dodaju i načelnici na razini cijele države penje na više od 300 što je dvostruko više »šefovskih « i dužnosničkih mjesta nego 2004. godine kada je Vlada Ive Sanadera krenula u racionalizaciju tako što je smanjila broj ministarstava sa 19 na 15.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s