Više od 500.000 Srba u sektama!

Srpska politika.com

13.jul 2010.

Duhovno stanje nacije – alarmantno!

Više od 500.000 Srba u sektama!

Inspektor MUP-a Zoran Luković upozorava da je zbog ekonomske krize delovanje sekti sve opasnije i da u ovom trenutku u Srbiji deluje oko stotinu ovakvih organizacija. Koliko je ovakvom stanju doprinela Srpska pravoslavna crkva svojim unutrašnjim obračunima, pa stim i neminovnim padom ugleda i uticaja, ovaj tekst se ne bavi – ali bi se u SPC nad ovom činjenicom trebali da zabrinu.

U Srbiji je u ovom trenutku aktivno oko 100 različitih verskih sekti, a podaci govore da u njihovom funkcionisanju učestvuje čak pola miliona ljudi, kaže za Press Zoran Luković, inspektor MUP-a i naš vodeći ekspert u ovoj oblasti.

Ekonomska kriza, praćena velikom stopom siromaštva i egzistencijalne ugroženosti, Srbiju je učinila pogodnim prostorom za dodatno širenje organizacija sektnog delovanja, objašnjava Luković. On upozorava da je sektno delovanje sve veće i opasnije, i objašnjava da tu ne spadaju samo grupe ljudi kao verske zajednice, već i pojedinci koji se bave proricanjem, nadrilekarstvom i bilo kojim drugim vidom alternativne pomoći.

http://www.srpskapolitika.com/ukratko/2010/latinica/046.html

Nadrilekari, proroci…

– Slabost ljudi se koristi tako što im se nude instant terapija, sirup terapija, gutljaj nečega ili 20 minuta meditacije, što će ih navodno smiriti, prosvetliti. Sve te ponude zaista deluju atraktivno i optimistički, a činjenica je da naši ljudi ne mogu biti imuni na njih, s obzirom na to da su zaista uzdrmani političkim i ekonomskim turbulencijama. Zato je naše tlo zaista idealno za širenje raznih vrsta organizacija – kaže Luković.

Prema njegovim rečima, sektna metodologija ušla je u rad raznih proroka, vidovnjaka, nadrilekara, što govori da sektu ne mora da predstavlja grupa ljudi, već pojedinac koji se bavi takvim delovanjem. – Pojedinac može da meditira, veruje u crvene kišobrane ili bilo šta, ali ako on to nudi kao metodu za izlečenje, onda je to sektno delovanje. Zato je važno shvatiti da su sekte multidisciplinarne kategorije i da to nisu samo verske organizacije, niti gomila ljudi – rekao je Luković.

Nastup „lovaca na duše” je umiven i našminkan. Poruke koje emituju kroz razne vrste delovanja usmerene su na najosetljivije grupe ljudi sa komplikovanom životnom problematikom, a neretko i na najmlađi uzrast.

– Ljudi će, navodno, kad uđu u njih biti spaseni ako budu pravedni. Članovi tih organizacija kucaju na vrata usamljenika, dece, nezaposlenih, razvedenih, udovica, staraca, pa čak i hendikepiranih lica, i ubeđuju ih da će u novom svetu, u novom životu, živeti bolje i srećnije. Ima i onih koji vrbuju decu iz prihvatilišta, sirotišta, kampova za izbegla i raseljena lica – naveo je Luković.

Nemamo zakon o sektama

Advokat Centra za antropološke studije Miroslav Vasić kaže da je teško opisati profil žrtava, jer sekte vrbuju sve generacije i profile ljudi.

Advokat Miroslav Vasić naglašava da ozbiljan problem predstavlja to što se niko u državi ne bavi problemom sekti. Njime se, naime, bavi samo Centar za antropološke studije (CAS), sastavljen od vrhunskih stručnjaka, lekara, pravnika i sociologa koji se bave sektama. – CAS je punopravni član Evropske federacije centara za istraživanje i informisanje o sektama i žrtvama sekti, kao i njihovim porodicama i deci. On pruža savetodavnu, medicinsku, psihološku, pravnu i drugu pomoć. Ali mi nemamo zakon o sektama, pa tako ni ova organizacija nema potporu države – rekao je Vasić.

Trenutak slabosti

– Žrtve su raznolike. Tu su ljudi i slabijeg i visokog obrazovanja, vrlo siromašni, ali i imućni. Svako od njih ima neki problem. I svako ima svoju priču. Ključan je taj trenutak slabosti, kada prilaze takvim grupama jer im se nudi rešenje koje na prvi pogled izgleda primamljivo. Zatim polako ulaze u jedan tunel dok ne dođu do lavirinta, kada počinje prava igra – kaže Vasić, i dodaje da dosta žrtava potraži pomoć stručnjaka. – Kada se žrtva nama obrati za pomoć, u tome pored mene učestvuju i psiholozi, psihijatri, ljudi iz Centra za antropološke studije. Trudimo se sa više aspekata da im pomognemo jer su posledice ozbiljne – objašnjava Vasić.

Psiholog Branka Tišma kaže da su nestabilna vremena uvek uticala na nesigurnost ljudi, na manje međusobno obraćanje i pažnju, pa je s obzirom na to dobrodošla podrška na bilo koji način i od bilo koga. – Kad imamo potpuno uređeni društveni sistem, onda imate kome u kriznim situacijama da se obratite. U suprotnom, ljudi se poklanjaju svakom ko tu podršku može na bilo koji način da pruži, i u takvim situacijama čovek postaje zavisan od sekte, „Fejsbuka”, igara na sreću… – kaže Tišma. Prema njenim rečima, osetljivu kategoriju predstavljaju srednjoškolci. – Oni su inače kao kategorija osetljiv uzorak jer su u razvojnom periodu kada najviše lutaju. To je posebno istaknuto u kriznim vremenima, kada mlad čovek traži mogućnost identiteta, a ne nalazi oslonac – rekla je Tišma.

Grupe sekti

Pseudohrišćanske (evioniti, montanisti, apokrifi, arijci, nestorijanci, gnostici, monofiziti, bogumili, staroverci, baptisti, nazareni, adventisti, Jehovini svedoci, mormoni, pentakostalci, kreacionisti i Božja deca)
Pseudohinduističke i dalekoistočne (transcendentalna meditacija, karma centar, Sai baba, Čandrasvami, Meher baba, Hare Krišna, Falung Gong)
Sinkretističke (rozenkrojceri, Zlatna zora, masoni, iluminati, teozofska društva, Novo doba, Red istočnog hrama, sajentologija, Šinrikjo)
Satanističke sekte (Satanina crkva, slobodni spiritisti, Hram naroda, Belo bratstvo, Loza Davidova, Vrata raja…)

Fakti
·   U enciklopedijama sekta se definiše kao mala grupa istomišljenika koja se odvojila od zvanične religije
·   Sekte svoje članove pridobijaju sugestijom, hipnozom, navodnom edukacijom, meditacijom, jogom…
·   Većina sekti u Srbiji krije se iza imena neke verske zajednice, nevladine organizacije ili udruženja građana
·   Najviše ih je u Vojvodini i centralnoj Srbiji, odnosno Beogradu, među kojima su, pored „modernih”, i dalje najzastupljenije satanističke sekte, a zatim Jehovini svedoci
·   Članovi raznih satanističkih grupa skrnave grobove, izvode obrede na grobljima. Nisu isključena samoubistva i ubistva. Žrtvovanje deteta, naročito nerođenog, smatra se najvećim darom Sotoni jer je nevino i čisto.

Lj. Račić

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s