Amerikanac koji je žrtva svećenika pedofila tužio papu i Vatikan

Večernji list

 OBJAVA: 23.04.2010 / 09:24

 Amerikanac koji je žrtva svećenika pedofila tužio papu i Vatikan

Tužitelj tvrdi da ga je zlostavljao otac Lawrence Murphy koji je optužen da je zlostavljao oko 200 gluhe djece.

 Piše: Z. Bajt

Amerikanac, čiji identitet nije otkriven, podnio je tužbu protiv pape Benedikta XVI. i Vatikana zbog zataškavanja seksualnog zlostavljanja u katoličkoj školi za gluhu djecu u Wisconsinu, prenosi CNN.

 http://www.vecernji.hr/vijesti/amerikanac-koji-je-zrtva-svecenika-pedofila-tuzio-papu-vatikan-clanak-130300  

Tužitelj tvrdi da ga je zlostavljao otac Lawrence Murphy koji je optužen da je zlostavljao oko 200 gluhe djece. U tužbi se također traži da Vatikan objavi sve dokumente koje ima o slučajevima zlostavljanja u kojima su sudjelovali svećenici i imena svih svećenika koji se spominju u tim dokumentima. Osim pape za zataškavanje su optuženi sadašnji državni tajnik Vatikana kardinal Tarcisio Bertone i bivši državni tajnik kardinal Angelo Sodano.

 Na konferenciji za novinare koju je održao odvjetnik Jeff Anderson, pravni zastupnik žrtava, pojavio se i gluhonijemi Arthur Budzinski koji je također bio žrtva oca Lawrencea Murphyja.

– Otac Murphy je ukrao naša tijela, ali biskupi, kardinali i papa ukrali su naše glasove. Želimo da svijet dozna za strašne zločine oca Murphyja i za zataškavanja koja su se dogodila u vrhu crkvene hijerarhije – kazao je Budzinski na znakovnom jeziku koji je prevodila njegova kći.

 Iz škole za gluhu djecu otac Lawrence Murphy preseljen je u drugu župu 1974. Crkveno suđenje je pokrenuto nakon što je Vatikan dobio pismo njegova biskupa 1996., ali nije završeno sve do Murphyjeve smrti 1998. Murphy nikad nije kažnjen za svoja zlodjela, navodi BBC.

 Glasnogovornik Vatikana Federico Lombardi odbio je komentirati tužbu.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s