Njemačka je spremna za široku diskusiju o seksualnom zlostavljanju

23.04.2010

 Njemačka je spremna za široku diskusiju o seksualnom zlostavljanju

Tri ministrice, deseci političara, pravnika, medicinara, učitelja – krug od ukupno 60 ljudi od danas bi trebao zasjesti za okrugli stol kako bi pronašao uzroke zala koja su se događala u njemačkim školama i internatima.

 Okrugli stol stručnjaka iz različitih područja društva ima za cilj rasvijetliti različite aspekte jednog od najvećih skandala u povijesti Savezne Republike Njemačke, ali i raspravljati o mogućnostima za bolju zaštitu potencijalnih žrtava. Najtežu zadaću pritom imaju predstavnici katoličke crkve koji su se dugo opirali pogledati istini u oči. Jer, kako kaže katolički teolog Hermann Häring, stvarni skandal nije u samom zlostavljanju, iako je i ono dovoljno strašno, nego u dugogodišnjoj šutnji, potpunom zanemarivanju i ignoriranju žrtava.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5497213,00.html?maca=kro-TB_kro_seebiz_300-4631-html-cb 

Crkva mora ponovno steći povjerenje ljudi

Bildunterschrift: U međuvremenu su katolički biskupi počeli izlaziti u susret čuvarima zakona. Do ljeta bi trebale biti sastavljene nove unutarcrkvene pravne smjernice za tretman slučajeva zlostavljanja. Za sve slučajeve koji se dogode unutar crkve, trebala bi biti podignuta kaznena prijava, ako se žrtve s time slažu. Povjerenik njemačke katoličke crkve za temu zlostavljanja, biskup Stephan Ackermann, izjavio je kako crkva može ponovno steći povjerenje samo ako ljudi povjeruju da ona stvarno ozbiljno želi nešto promijeniti i da stvarno radi na rasvjetljenju tog mračnog poglavlja zadnjih desetljeća.

Biskupi se nisu dali na stup srama

Bildunterschrift: Prvotno je na diskusiju za okruglim stolom htjela pozvati ministrica pravosuđa Sabine Leutheusser-Schnarrenberg – to je trebala biti manifestacija u njezinoj režiji. Biskupi se, međutim, nisu htjeli dati na takav stup srama. Oštra liberalka će sada zato biti samo u ulozi obične sudionice okruglog stola koji su inicirale njezine kolegice kršćanske demokratkinje Anette Schavan (ministrica za obrazovanje) i Kristina Schröder (ministrica za obitelj). Službeni naslov upravo i pokriva njihova područja i glasi: “Seksualno zlostavljanje u odnosima ovisnosti i moći u privatnim i javnim institucijama, te na području obitelji”. Takav naslov je prihvatljiv i za katoličku crkvu koja ukazuje na činjenicu da se 90 posto slučajeva seksualnog napastvovanja djece događa u obitelji.

Traume za čitav život

Ministrica za obitelj Schröder u izjavi za njemačku televiziju formulirala je ciljeve okruglog stola riječima: “Želim da na kraju ove diskusije institucije o kojima je riječ postave jasne obvezujuće smjernice za prevenciju seksualnog zlostavljanja i da najave što će raditi kada se pojave naznake ovakvih slučajevima u njihovim redovima.”

32-godišnja ministrica kazala je da je dirnuta rijekom pisama koja su je preplavila, a u kojima su joj ljudi prenijeli svoja strašna iskustva i ispričali svoje priče. Ona smatra da je izrazito važno onima koji nisu takvo što doživjeli pojasniti koliko takva iskustva mogu istraumatizirati za čitav život. “Puno žrtava mi je napisalo da nisu mogli imati djecu i da su vjerovali sa to ima veze s onim što su proživjeli”, rekla je.

U političkim krugovima očekuju da bi crkva sada mogla platiti i financijsku odštetu žrtvama. Katolička crkva je signalizirala spremnost da o tome razgovara.

Autor: Bernd Gräßler/dd

Odg. ur.: Nenad Kreizer

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s