Papa okružen fundamentalistima koji ne dopuštaju reforme u Crkvi

Večernji.hr

 20.04.2010 / 15:05

TVRDNJE VATIKANISTA

Papa okružen fundamentalistima koji ne dopuštaju reforme u Crkvi

Benedikt XVI. okružen je osobama koje ga pogrešno savjetuju i zato neće moći provesti prave reforme, a kredibilitet Crkve je oslabio, iznosi u najnovijoj knjizi “U ime Svetog Oca” njemački novinar H. Oschwald.

 Piše: Silvije Tomašević

papa-okruzen-fundamentalistima-koji-ne-dopustaju-reforme-crkvi-slika-156497

RIM – “Benedikt XVI. okružen je osobama koje ga pogrešno savjetuju i zbog toga neće moći provesti prave reforme, a kredibilitet Crkve je oslabio”, iznosi u svojoj najnovijoj knjizi “U ime Svetog Oca” njemački novinar Hanspeter Oschwald, dugogodišnji vatikanist agencije DPA, lista Die Welt i na kraju tjednika Focus. Oko Benedikta XVI. postoji filtar koji propušta samo zrak. Glavni filtar je, prema Oschwaldovu  mišljenju, papin osobni tajnik mons. Georg Gänswein, zatim pokoji konzervativni kardinal, katoličke zajednice od Opus Deija pa do otvorenijih kao što je ona Svetog Egidija, a između su druge zajednice (Focolarini, Legionari di Cristo, Comunione e Liberazione, Neocatecumenali) koje misle kao papa i djeluju u ime Svetog Oca, upravo kao što je i naslov knjige (Im Namen des Heiligen Vaters) u izdanju kuće Heyne. Autor objašnjava da Vatikanom zapravo upravljaju fundamentalisti.

http://www.vecernji.hr/vijesti/papa-okruzen-fundamentalistima-koji-ne-dopustaju-reforme-crkvi-clanak-128686 

List Repubblica danas objavljuje razgovor s Hanspeterom Oschwaldom, koji je, kako kaže, želio da 2005. upravo Joseph Ratzinger bude izabran za papu objašnjavajući zašto.

– Ljudi žele reforme, među kojima ne samo izmjenu strukture rimske kurije, nego i ukidanje celibata za svećenike. Službena Crkva ih ne želi, a to ne želi ni Ratzinger. Ja sam želio da Ratzinger postane papa u nadi da će propasti njegova reforma, jer bez te propasti nisu moguće prave reforme – objašnjava Oschwald.

Njemački vatikanist kaže da je pišući knjigu krenuo od pitanja kako to da se jedan papa zatvara prema svijetu kao što to čini Ratzinger?

– Postoji zatvoreni krug. Ljudi oko njega određuju njegovo mišljenje, a on drži kako od tih ljudi i zajednica dobiva pravu ideju o svijetu, što je pogrešno. Te zajednice nisu Crkva nego sekte koje rade za svoju organizaciju, a ne za ljude – drži Oschwald koji kao jednu od utjecajnih skupina spominje Integriranu katoličku zajednicu (Integrierte Katholische Gemeinde) iz Bavarske. Postoji čak i jedna slika J. Ratzingera u civilu s predstavnicima te zajednice.

– Jedini put se vidi tako odjeven jer tu zajednicu smatra svojom obitelji, a ona je vrlo konzervativna – dodaje Oschwald koji i Georgeu Gänsweinu posvećuje jedno poglavlje. Gänswein je, kaže Oschwald, opovrgnuo da je studirao s integralistima, sljedbenicima Lefebrvea, ali je prošle godine 25. godišnjicu svoje prve mise proslavio Schwarzwaldu latinskim obredom. Njemački novinar kaže da papin tajnik ima prijatelja među tzv. “crnim plemstvom”, od prinčeva Thurn und Taxis do prinčeva Borghese. Oschwald iznosi kako mu je jednom otac Georg kazao: “Što hoćete vi progresisti? Dogme se ne mogu dirati!”.

Benedikt XVI. je na ručku s kardinalima u povodu pete godišnjice njegova pontifikata rekao da je “Crkva ranjena i grešna” te da su to “trenuci njezinih muka”. Dodao je: “Ne osjećam se usamljenim jer primjećujem potporu kardinalskog zbora”.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s