Žrtve pedofilije idu u Vatikan

Križ života

PREDLOŽEN DAN REFORMACIJE I MJERE ZA SUZBIJANJE PEDOFILIJE U CRKVI
križ života žrtve idu u vatikan

Žrtve pedofilije idu u Vatikan

piše: Mihaela Jurčević

08.04.2010.

Bernie McDaid i Olahz Horne koji su se susreli s Papom, u prvom susretu ikada između Pape i žrtava seksualnog zlostavljanja, rekli su da namjeravaju okupiti tisuće žrtava i ostalih vjernika.

Dvije američke žrtve zlostavljanja koje su se u travnju 2008. godine susrele s papom Benediktom XVI. pozvale su crkvenog poglavara da im se pridruži na ”Danu reformacije” za Katoličku crkvu koji je najavljen za 31. listopad u Rimu.

Bernie McDaid i Olahz Horne koji su se susreli s Papom, u prvom susretu ikada između Pape i žrtava seksualnog zlostavljanja, rekli su da namjeravaju okupiti tisuće žrtava, zajedno sa aktivistima crkvene reforme i običnim “ljudima iz crkvenih klupa”, piše The National Catholic Reporter (NCR).

 http://www.kriz-zivota.com/zoom/5499/zrtve_pedofilije_idu_u_vatikan/  Organizatori očekuju 50 tisuća ljudi u Vatikanu

Oni traže da papa Benedikt sudjeluje te da se događaj istovremeno prenosi u svim Katoličkim crkvama širom svijeta. Pozvali su i svećenike “koji u svojim srcima znaju da su Crkvi potrebne velike promjene” da im se pridruže.

Bernie i Olahz istaknuli su da rade s reformatorskim grupama širom svijeta, posebno u Europi, s ciljem dobivanja potpore. McDaid je rekao da im je cilj okupiti 50 tisuća ljudi na Trgu svetog Petra u Vatikanu.

“Po prvi put se mogu djeca-žrtve tih zločina iz cijelog svijeta ujediniti u jedan glas”, rekli su McDaid i Horne u pripremljenoj izjavi i dodali: “Ovaj će događaj označiti dan kada svijet više neće moći negirati te probleme. Tek će se tada oni koji pate moći zauzeti sami za sebe bez srama i početi s iscjeljenjem.”

 Rješenja za Crkvu

Horne je rekao za NCR da crkvenim službenicima planira ponuditi platformu s četiri točke za reformu, s nadom da bi Dan reformacije mogao postati prilika za Papu i druge vođe da službeno prihvate tu platformu.

 Prijedlozi su: redovite neovisne revizije biskupa i drugih crkvenih tijela prema njihovim politikama i procedurama u slučajevima zlostavljanja; razgovor sa žrtvama, uključujući pružanje duhovne i pastoralne potpore te potpore za očuvanje mentalnog zdravlja; efikasni programi praćenja sjemeništaraca, svećenika i biskupa, uključujući mogućnost da i laici sudjeluju u izboru biskupa te uključivanje problematike seksualnog zlostavljanja u edukacijskh proces budućih svećenika; sudjelovanje žrtava seksualnog nasilja u tijelima Katoličke crkve

Olahz Horne je istaknuo kako su neki od ovih prijedloga već usvojeni u Katoličkoj crkvi u Sjedinjenim Američkim Državama, ali nisu obvezujući za Crkve u drugim dijelovima svijeta.

McDaid i Horne su iz Bostonske nadbiskupije i obojicu je zlostavljao isti svećenik Joseph Birmingham koji je umro 1989. Godine. Osim susreta s Papom 2008. Godine, McDaid je također vodio skupinu žrtava koji su 2003. godine u Vatikanu tražile saslušanje zbog pedofilskih slučajeva u Crkvi.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s