Bozanićeva uskršnja čestitka: Problematičan uskrs – za razmišljanje

Bozz14

03.04.2010.  

PITANJA O USKRSNUĆU NA SVE STRANE

Odgovor: Razmišljanje

Bozanić se zabavlja za ovaj Uskrs pa je naglas putem medija malo razmišljao što je to Uskrs? Uvidio je da je moguće da Kristovo uskrsnuće nekima (a i njemu) može biti problematično, pogotovo onima koji će tražiti tehnička objašnjenja biblijskih izvještaja: Kako mrtvo tijelo ponovno može oživjeti? Možda načinima koji proizvode skandale?

Mnogo toga nije jasno. Kardinal se pita tko nam to danas, odnosno večeras odgovara na pitanja? Vjerojatno bi Bozanić sam trebao služiti za takvo nešto, ali on, razmišljajući na ovaj Uskrs, postavlja pitanja. Vjernicima samima. Neka sami razmišljaju kako dati odgovore. To nije za Crkvu. Ona je zabavljena drugim, važnijim pitanjima koja kolaju svijetom zbilje.

Kazuje kako se Božji odgovor ponovno daje u Kristu i njegovoj Crkvi, zajednici milijuna vjernika. Zanimljivo: ponovno se daje? Zašto ponovno? Već 1700 godina se daje naputak Crkvi? Ono što je bilo dato do sada ne važi? Ili?

“Jer, da Krist nije uskrsnuo, Crkve ne bi bilo i naraštaji se svijeta nikad ne bi s tolikim žarom okupljali u Njegovo ime i u Njega vjerovali,” ističe Bozanić.

Kako vidimo jedini smisao uskrsnuća po Bozaniću je osnivanje Crkve. Koja služi za što? Da potvrdi da je Isus uskrsnuo da bi Bozanić mogao o tome razmišljati?

“U Crkvi Kristovoj,” napominje, “ma kako ponekad bila nedostojna zvati se njegovom, djeluje Duh Sveti, koji oslobađa grijehom i teškoćama zarobljena čovjeka. S vjerom, koju obasjava i hrani trajan događaj Kristova uskrsnuća, sva pitanja koja čovjek postavlja dobivaju odgovor u Sinu Božjemu, mučenome, raspetome i slavno uskrsnulome.”

Kako se ovo zbiva to nitko ne zna. Bog ima svoje tajne po Bozaniću: nitko ništa ne zna, osim što se odgovori dobivaju u Kristu. Kako? Pitajmo Bozanića. On je taj koji zna bolje od Krista:

“Dragi prijatelji, svjetlo Krista Uskrsloga obasjava tmine čovječanstva. Pod svjetlom Krista Uskrsloga nitko i ništa ne može se sakriti. Kristovo svjetlo poput proljetnoga sunca čini da sve dobro i rodno procvjeta. No, obasjava ono i druga stabla koja rastu unatoč tome što donose rod tame i smrti. Ona se Kristovim svjetlom ne hrane, međutim ono ih razotkriva. Kako prepoznati taj rod tame i smrti? Po djelima. Kako raspoznati dobar rod od lošega? Svjetlom vjere, draga braćo i sestre, svjetlom koje je zasjalo u noći Kristova uskrsnuća”.

Eto, u ovom rječitom govoru sve i ništa (ni)je rečeno. Imamo samo pitanja poput dokidanja straha Kristovim svjetlom. Opet je naše pitanje: Kako?

 “Stoga, na Uskrs ne bismo smjeli prečuti Isusov zov: Ne bojte se! Teško da postoji čovjek kojemu nije potreban taj poziv koji anđeo reče ženama na Isusovu grobu. Bog nam je uskrsnućem svojega Sina dao novo svjetlo i tako nas oslobodio sljepila smrti. Ne treba se bojati onaj koji je otvoren za Boga, koji zna gdje je vrelo novoga života.”

Tko zna gdje je to vrelo i kako se napiti iz njega?

“Točno je da nas prate tmine, ne samo glede naših pitanja i dvojba, nego i u zaslijepljenosti koju nudi svijet bez Boga. Koliko god naprezali snage i trudili se ostvarivati nove zamisli, bez Boga ćemo se trajno susretati sa svojom nemoći da damo odgovor na sva pitanja koja su oko nas i koja se rađaju u nama. Uskrsno svjetlo govori o pogledu prema Bogu, koji nam u Isusu, raspetom i uskrsnulom za nas, dolazi ususret,” ističe kardinal.

“Draga braćo i sestre, završavam s vama ovo razmišljanje o Uskrsu (napomena: razmišljanje?!) ali vas molim da nastavite razgovarati u svojoj sredini, da postavljate pitanja, da tragate za odgovorima ne samo o Uskrsu, nego da tražite istinu i o svemu što vas okružuje, bilo u Crkvi, bilo u obitelji, bilo u javnom životu, u kulturi, politici i društvu u cjelini.

Ne bi li Bozanić konačno trebao dati nekakav odgovor u ime Krista na kojeg se poziva a ne samo razmišljanja? Da li je odgovor u Bibliji, u razmišljanjima biskupa, ili u nečem trećem? Već stoljećima se traži Svjetlo? Za svaki Uskrs Svjetlo je negdje u razgovorima, u sredinama, u traganjima za odgovorima? Do beskonačnosti same patnje.

 “Smjerokaz na tom putu dat će vam Krist Uskrsli i njegovim svjetlom obasjana vjera. I ne sumnjajte da ćete doći do istine, jer svojim uskrsnućem Krist je otvorio panoramu povijesti i pobjedonosne budućnosti. Bog je napravio rez iz kojega suklja svjetlo nove nade.”

Nakon svih ovih kanonada suklja iz Bozanićeve mitre svjetlo prosvjetljenja po Stolici Svetoga Petra koja ga je postavila. On će tamo baštiniti zajedno s bratom benediktincem razmišljanja o prolasku svijeta. Vjernici će prije naći odgovore na ova pitanja koja je postavio Bozanić nego li on sam.

Što će nam onda on kada ne zna odgovore a šalje poruke. Daje naputke vjernicima “da nastave razgovarati u svojoj sredini, da postavljaju pitanja, da tragaju za odgovorima ne samo o Uskrsu, nego da traže istinu i o svemu što ih okružuje, bilo u Crkvi, bilo u obitelji, bilo u javnom životu, u kulturi, politici i društvu u cjelini.”

Za Uskrs 2008.godine kardinal je upozorio na malodušje i očaj, dvojbe, pitanja i tjeskobe i svakidašnje teškoće preživljavanja.

“Ako se ljude tješi uvjeravanjem da su za život dostatne političke strategije, veliki programi međunarodnih institucija, snaga novca i stvaranje zemaljskog ugleda, ili pak opijenost raznim zastranjivanjima u uživanju, čini se najveća moguća prijevara, koja ostavlja duboke brazde razočaranja i tamu duha.“

       Opet ista priča: snaga novca, razočaranja, tama duha, opijenost raznim zastranjivanjima u uživanju s mladim dečkima, prijevare, brazde razočaranja…

“Njezini su plodovi očiti: od neozbiljnog poigravanja životnim vrijednostima, preko suptilnih uporaba sredstava nepravde, koja se toleriraju te tako oslabljuju ljudsku volju da se zauzima za dobro, do nasilnog ponašanja, koje nerijetko prolijeva krv na ulicama, uzrokuje plač u obiteljima, izostavlja odgojna pitanja u školama.“

„A sve to na najneposredniji način pokazuje što znači življenje u okvirima do kojih nije doprlo svjetlo Uskrsnuća”, navodi Bozanić.

Po svemu što nam se ovdje dočarava imamo osjećaj da do njega nije doprlo svjetlo.

Čudio se da se moramo suočavati s osporavanjima kršćanskih vrijednosti, a okomio i na zakonodavstvo ističući kako se u društvu koje izabire površnost, kriteriji mijenjaju iz dana u dan.

Njegov šef Benedikt XVI mijenja kriterije iz dana u dan – dojučerašnji „sveti otac“ preko noći postaje optuženik za suučesništvo u pedofiliji?

“U ozračju pretjerivanja nestaje istina, a tamo gdje je istina poljuljana ili se čini nepotrebnom, put do nezadovoljstva je najkraći”, ističe Bozanić, a nadamo se da pri tom ne misli na pedofilska pretjerivanja, jer je to onda najkraći put do nezadovoljstva.

Uskrs 2010. Postavljamo pitanje Bozaniću: što da vjernici učine s ovim što je on rekao? Kako da nastave praktično živjeti i po kojem učenju (očito nepoznatom za njega), a da ne bi sljedeći Uskrs dočekali bez kruha i s novim pitanjima, a na starouskršnja još nisu našli odgovore? Živjet će ova Crkva još 2000 godina danas-sutra s nekim novim bozanićima i benediktima? Ili?

 eZadar

Uskrsna poruka kardinala Bozanića

19.03.2008
Hrvatska

Kardinal Bozanić je izrazio i čuđenje da se moramo suočavati s osporavanjima kršćanskih vrijednosti

 Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić uputio je uskrsnu poruku u kojoj je upozorio na malodušje i očaj, dvojbe, pitanja i tjeskobe i svakidašnje teškoće preživljavanja.

 “Ako se ljude tješi uvjeravanjem da su za život dostatne političke strategije, veliki programi međunarodnih institucija, snaga novca i stvaranje zemaljskog ugleda, ili pak opijenost raznim zastranjivanjima u uživanju, čini se najveća moguća prijevara, koja ostavlja duboke brazde razočaranja i tamu duha.

“Njezini su plodovi očiti: od neozbiljnog poigravanja životnim vrijednostima, preko suptilnih uporaba sredstava nepravde, koja se toleriraju te tako oslabljuju ljudsku volju da se zauzima za dobro, do nasilnog ponašanja, koje nerijetko prolijeva krv na ulicama, uzrokuje plač u obiteljima, izostavlja odgojna pitanja u školama.

A sve to na najneposredniji način pokazuje što znači življenje u okvirima do kojih nije doprlo svjetlo Uskrsnuća”, navodi Bozanić.

Kardinal Bozanić je izrazio i čuđenje da se moramo suočavati s osporavanjima kršćanskih vrijednosti. Osvrnuo se i na zakonodavstvo ističući kako se u društvu koje izabire površnost, kriteriji mijenjaju iz dana u dan.

“U ozračju pretjerivanja nestaje istina, a tamo gdje je istina poljuljana ili se čini nepotrebnom, put do nezadovoljstva je najkraći”, rekao je kardinal Josip Bozanić u svojoj uskrsnoj poruci i na kraju svima čestitao Uskrs sa željom da vazmeno svjetlo rasvjetljuje život i zbilju.

http://www.ezadar.hr/clanak/uskrsna-poruka-kardinala-bozanica

 Monitor.hr

03.04.2010.

Uskrsna čestitka kardinala Josipa Bozanića

Kardinal Josip Bozanić, nadbiskup zagrebački, uputio je danas putem elektronskih medija uskrsnu čestitku u kojoj je istaknuo kako je ovo noć u kojoj je Krist raskinuo okove smrti i kao pobjednik od mrtvih ustao.

“Ovaj usklik odjekivat će večeras u crkvama diljem svijeta pozivajući vjernike da osjete oslobođenje koje je čovjeku došlo po Kristovu uskrsnuću. Znam da je ova noć mnoge zatekla okovane različitim problemima, čiju tminu tkaju nepravde, nerazumijevanja i nesigurnosti. No, dopustite mi večeras, zajedno s vama, zagledati se u Kristovo svjetlo pred kojim tmina osljepljuje, a čovjeku se vraća vid. Prevelika je to radost da bi ju čovjek mogao zadržati samo za sebe. Radost zbog toga otajstva čovjek ne može zatomiti, baš kao što to nisu mogli ni biblijski ljudi koji su – nakon što ih je Isus dotaknuo, morali govoriti drugima o svojoj sreći. Ljudi o tome jednostavno ne mogu šutjeti; iskustvo treba priopćiti, radost podijeliti”, stoji u čestitki.

Kardinal naglašava kako je moguće da Kristovo uskrsnuće nekima može biti problematično, pogotovo onima koji će tražiti tehnička objašnjenja biblijskih izvještaja: Kako mrtvo tijelo ponovno može oživjeti? Tko je otkotrljao težak kamen s Isusova groba? S kojim su to strancem žene razgovarale blizu groba? Kako je moguće da se Uskrsli Krist susreo s prestrašenim apostolima prošavši kroz zatvorena vrata?…

No, ne pita se samo čovjek današnjice. To su redovito činili i Isusovi najbliži učenici. Ta, hodeći uz Isusa, živoga Sina Božjega, apostoli su se stalno pitali o onomu što je govorio, posebno kad je najavljivao svoju muku, smrt i uskrsnuće. Mnogo toga nije im bilo jasno, navodi kardinal.

Nadbiskup Bozanić ističe kako Bog, međutim, odgovara na sva čovjekova pitanja upravo po svome Sinu, Isusu Kristu. Apostolima su svi odgovori na pitanja i sumnje razriješeni u susretu s Uskrslim. Sve što je govorio bila je istina, radosno su klicali, spoznajući njegovo božanstvo. Uskrsli Isus, dakle, temeljni je Božji odgovor na sva čovjekova pitanja!

A nama danas? A nama večeras? Tko nama odgovara na pitanja koja postavljamo propitujući se o Kristovu uskrsnuću? Božji se odgovor ponovno daje u Kristu i njegovoj Crkvi, zajednici milijuna vjernika. Jer, da Krist nije uskrsnuo, Crkve ne bi bilo i naraštaji se svijeta nikad ne bi s tolikim žarom okupljali u Njegovo ime i u Njega vjerovali, ističe Bozanić.

U Crkvi Kristovoj, napominje, ma kako ponekad bila nedostojna zvati se njegovom, djeluje Duh Sveti, koji oslobađa grijehom i teškoćama zarobljena čovjeka. S vjerom, koju obasjava i hrani trajan događaj Kristova uskrsnuća, sva pitanja koja čovjek postavlja dobivaju odgovor u Sinu Božjemu, mučenome, raspetome i slavno uskrsnulome.

“Dragi prijatelji, svjetlo Krista Uskrsloga obasjava tmine čovječanstva. Pod svjetlom Krista Uskrsloga nitko i ništa ne može se sakriti. Kristovo svjetlo poput proljetnoga sunca čini da sve dobro i rodno procvjeta. No, obasjava ono i druga stabla koja rastu unatoč tome što donose rod tame i smrti. Ona se Kristovim svjetlom ne hrane, međutim ono ih razotkriva. Kako prepoznati taj rod tame i smrti? Po djelima. Kako raspoznati dobar rod od lošega? Svjetlom vjere, draga braćo i sestre, svjetlom koje je zasjalo u noći Kristova uskrsnuća”, naglašava nadbiskup zagrebački.

Ističe kako Kristovo svjetlo dokida strah. Stoga, na Uskrs ne bismo smjeli prečuti Isusov zov: Ne bojte se! Teško da postoji čovjek kojemu nije potreban taj poziv koji anđeo reče ženama na Isusovu grobu. Bog nam je uskrsnućem svojega Sina dao novo svjetlo i tako nas oslobodio sljepila smrti. Ne treba se bojati onaj koji je otvoren za Boga, koji zna gdje je vrelo novoga života.

Točno je da nas prate tmine, ne samo glede naših pitanja i dvojba, nego i u zaslijepljenosti koju nudi svijet bez Boga. Koliko god naprezali snage i trudili se ostvarivati nove zamisli, bez Boga ćemo se trajno susretati sa svojom nemoći da damo odgovor na sva pitanja koja su oko nas i koja se rađaju u nama. Uskrsno svjetlo govori o pogledu prema Bogu, koji nam u Isusu, raspetom i uskrsnulom za nas, dolazi ususret, ističe kardinal.

Draga braćo i sestre, završavam s vama ovo razmišljanje o Uskrsu, ali vas molim da nastavite razgovarati u svojoj sredini, da postavljate pitanja, da tragate za odgovorima ne samo o Uskrsu, nego da tražite istinu i o svemu što vas okružuje, bilo u Crkvi, bilo u obitelji, bilo u javnom životu, u kulturi, politici i društvu u cjelini. Smjerokaz na tom putu dat će vam Krist Uskrsli i njegovim svjetlom obasjana vjera. I ne sumnjajte da ćete doći do istine, jer svojim uskrsnućem Krist je otvorio panoramu povijesti i pobjedonosne budućnosti. Bog je napravio rez iz kojega suklja svjetlo nove nade, stoji u kardinalovoj čestitki. (H)

http://www.monitor.hr/clanci/uskrsna-cestitka-kardinala-josipa-bozanica/30263/

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s