LJUDSKA PRAVA, RASPELA, POTRESI

LJUDSKA PRAVA, RASPELA, POTRESI

Zapitat ćete se kakve veze imaju ljudska prava s potresima i raspelima?

Ljudska prava se prepoznaju u pravednosti koju svatko od nas je spreman sam sebi darovati. Ako smo spremni u skladu sa svojom savješću živjeti i sebe darivati bližnjem po zlatnom pravilu ne čini da ti se ne čini, tada bi se ozbiljno trebali zapitati: da li Zemlja ima prava da se buni i rasterećuje svoj život od nasada ljudskih gluposti? Odgovor je vjerojatno potvrdan.

Svatko je sudac samome sebi, a na ovoj planeti smo samo gosti. Uzeli smo previše, k tome još to i uništili, i sada nam se to vraća.

Sud o korpusu Isusa Krista na raspelu trebali bi donijeti sami. Jer, najviše će posljedice pogoditi svakog od nas ponaosob, a crkvene građevine u kojima se sakrivaju lažni navjestitelji i proroci Isusova učenja ionako će pokriti zemlja. Naše duše nisu od ove Zemlje, a novac kojim se kupuje oprost grijeha u Rimskom imperijalnom institucionalnom sistemu  Rimokatoličke crkve od kamena, postat će bezvrijedan, jer je ionako prolazan i materijalan.

       Duša naša nas upozorava. Zemljina os se pomaknula, a Krist je davno rekao ono što nikada nećete čuti u crkvama iz ustiju pohlepnog svećenstva.

Zaštitimo svoja prava na vječni život već danas. Vječna nas Istina može zaštiti od nas samih. Vanjski uspjeh nije pravo mjerilo stvari.

 Večernji list

Silvije Tomašević

OBJAVLJENO: 02.03.2010 / 18:08

STRASBOURG

Europski sud odobrio križeve u talijanskim školama

To je veliki uspjeh Italije, prokomentirala je ministrica obrazovanja Mariastella Gelmini, jer je prihvaćeno štovanje kršćanskih i kulturnih tradicija zemlje.

 untitled križ

Križ u školama, Europski sud za ljudska prava, žalba, Soile Lautsi

RIM – Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu prihvatio je žalbu Italije na presudu koju je izrekao 3. studenoga 2009. i kojom je tražio izbacivanje križa iz školskih učionica. Sud je priopćio kako će cijeli slučaj idućih mjeseci razmotriti Veliko vijeće koje će dati konačnu presudu. Sastav Velikog vijeća, koji ima 17 članova, bit će naknadno određen.

Vijest iz Strasbourga talijanski ministar vanjskih poslova Franco Frattini pozdravio je sa zadovoljstvom jer su, kako je rekao, prihvaćeni brojni razlozi za zadržavanje križa u školskim učionicama koje je Italija predstavila sudu.

– To je veliki uspjeh Italije, prokomentirala je ministrica obrazovanja Mariastella Gelmini, jer je prihvaćeno štovanje kršćanskih i kulturnih tradicija zemlje.

Cijeli slučaj pokrenula je talijanska državljanka Soile Lautsi, podrijetlom iz Finske, koja je 2002. godine zatražila od državne škole Vittorino da Feltre u mjestu Abano Terme, pokraj Padove, koju su pohađala njezina djeca, da se iz učionica otkloni križ. Nakon što se uzaludno obraćala talijanskom sudstvu, Soile Lautsi je zatražila izjašnjavanje Suda za ljudska prava u Strasbourgu koji je presudio kako “raspela u učionicama predstavljaju kršenje prava roditelja da odgajaju djecu prema njihovu uvjerenju te krše vjersku slobodu učenika”.

Na tu presudu žalila se talijanska vlada i sada je sud prihvatio žalbu tražeći da se izjasni Veliko vijeće koje donosi konačnu presudu.

http://www.vecernji.hr/vijesti/europski-sud-odobrio-krizeve-talijanskim-skolama-clanak-104706

 NET.hr

Skratio je dan

Potres u Čileu pomaknuo je Zemlju za 8 cm!

 untitled zemlja planet

Potres jačine 8,8 stupnjeva po Richteru koji je pogodio Čile i ubio više od 700 ljudi vjerojatno je pomaknuo os planeta Zemlje i skratio trajanje dana, izjavio je znanstvenik američke NASA-e.

02.03.2010.

D.D.

Potresi mogu pomaknuti stotine kvadratnih kilometara stijenja po nekoliko metara, što mijenja raspored mase na planetu. To utječe na Zemljinu rotaciju, izjavio je Richard Gross, geofizičar iz NASA-inog laboratorija u Kaliforniji.

Potres jačine 8,8 stupnjeva po Richteru koji je ovog vikenda pogodio Čile i ubio više od 700 ljudi tako je vjerojatno pomaknuo os planeta Zemlje i skratio trajanje dana, izjavio je taj znanstvenik američke svemirske agencije.

“Trajanje dana najvjerojatnije se skratilo za 1,26 mikrosekundi (milijunti dio sekunde)”, izjavio je Gross za američki Newsweek.

Zemlja, odnosno Zemljina os, izračunao je Gross pomoću kompjutorskih modela, pomakla se za osam centimetara.

Promjene Zemljine osi moguće je proračunati, no teško ih je fizički otkriti s obzirom na to da su u odnosu na veličinu planeta mikroskopske.

Pomicanje otoka
Drugi, pak, učinci potresa su vidljiviji, poput pomicanja otoka. Iako nema najnovije podatke, Andreas Rietbrock, profesor na Sveučilištu u britanskom Liverpoolu koji proučava utjecaj potresa na područje pacifičke obale Južne Amerike, za Newsweek je rekao kako je moguće da se otok Santa Maria, koji je najbliži gradu Conceptionu i epicentru potresa, možda podigao za čak dva metra.

Stijenje na tom otoku, rekao je Rietbrock, ukazuje na to da su prijašnji potresi pomaknuli otok.

Potres jačine 9,1 stupanj po Richteru koji je 2004. godine pogodio Sumatru i izazvao tsunami u Indijskom oceanu, skratio je dan za 6,8 mikrosekundi, a Zemljinu os pomaknuo također za oko sedam centimetara, izjavio je Gross.

http://danas.net.hr/znanost/page/2010/03/02/0387006.html

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s