Ljudska prava: Društveni interes poput bordela pored crkve

Monitor.hr

12.02.2010.

EVEN PARITY

Google Buzz i malo policijske države

Ljudi moji, ovo nije dobro. Hajde, ova neprimjerena policijska intervencija prošla je kulturno. No, što će se dogoditi kad na ulicu izađu ljudi koji više neće pitati što je sa pješačkom zonom, već što je sa kruhom i poslom?

Piše: Radoslav Dejanović

 Upao je u moj život posve nenajavljeno, neočekivano i zapravo ne pretjerano ljubazno. Poput rođaka koji navrati jednom u sto godina, pojavio se sam od sebe, neočekivano. Taman sam krenuo provjeriti poštu u svom gmail sandučiću, kad me dočekao prozor: “Hura! Buzz je tu! Isprobaj ga! Hajdeee! Ma haaaaajdeeeee!”

 http://www.monitor.hr/clanci/google-buzz-i-malo-policijske-drzave/28241/


Inače ne volim previše takve stvari. Tzv. socijalni siteovi, Facebookovi, Twitteri, sve redom igračke za gubljenje produktivnog vremena i izlaganje vlastite privatnosti milijunima radoznalih očiju na Internetu. Nije to za mene, a iskreno, toliko često vidim kako ekipa u radno vrijeme, samo ako ima priliku sjesti za računalo, umjesto da radi svoj posao kopa po Facebooku i sličnim zgubidan adresama.

Googleovu alatku smatram jednako opasnim servisom za uništavanje produktivnosti, ali hajde, kad se već ponudio, rekoh sam sebi, idem ga isprobati. Ipak sam premlad da postanem toliko konzervativan i prestanem pratiti informatičke trendove, ma koliko glupasti oni bili.

Što je, dakle, Google Buzz? U najkraćim crtama, amalgam između Facebooka i Twittera. U osnovi to je twitteroid, mjesto na kojem možete objaviti kratku vijest svojoj grupi prijatelja ili svekolikom svijetu. No, Buzz nije ograničen na Twitterovih 140 mikroblogerskih znakova, već je poruku moguće pristojno razvući, ali što je zgodno i ubaciti neke od drugih Googleovih servisa: sličice sa Picase, primjerice, ili vaš izbor iz Google Readera. Vaši prijatelji (ili javnost) mogu komentirati post, označiti kako im se sviđa ili ne, razviti raspravu, uzvratiti svojim slikama ili linkovima… I, dakako, mogu vas “pratiti” – pri čemu se svaka vaša poruka automatski registrira kod njih.

Kao napredni chat konstantno uključen

Nešto, dakle, baš između Facebooka i Twittera. Puno više od jednoga, dosta manje od drugoga. Čini mi se, dobar kompromis koji daje ono osnovno – razmjenu ideja, linkova i slika, bez dodatnog opterećenja aplikacijama, igricama, glupostima; servis za čistu komunikaciju.

Sviđa li mi se? Iskreno, i da i ne. Buzz ima istu vrlo neugodnu karakteristiku kao i drugi takvi siteovi – zatrpava informacijama.

Kao da imate napredni chat konstantno uključen. No, još bi to bilo i dobro, kada Buzz ne bi stvari veselo trpao u gmail sandučić! Gle – ako se već želim iz dokolice baviti čitanjem tko tu koga i zašto, volio bih kad bi te informacije ostale u onom malom linku “Buzz” odmah ispod inboxa. Tamo, tamo i samo tamo. Ne želim te informacije u svom sandučiću za poštu. Iš!

Oh, a posebice sam osjetljiv na probleme privatnosti. Za sad ne vidim preveliki problem u količini podataka koje Buzz odaje o svojim korisnicima, ali tko zna što nam budućnost donosi…

Kao Google Wave bez jedne noge

Pa, eto ga. Buzz. Nešto kao Google Wave bez jedne noge. Šaren, pomalo iritantan. No, da ne bih postao i ostao informatički fosil, dat ću mu mjesec ili dva vremena. Da vidimo kamo će se stvar razviti. I dalje stojim pri tvrdnji da svakog socijalnog žderača produktivnog vremena treba zatući, pa će ista sudbina zateći i Buzz ne uspije li postati diskretan komunikacijski kanal. Što za početak znači da mi se ne smije trpati u gmail sandučić.

A sad malo o policijskoj državi. Dakako, osvrćem se na relativno kulturan ali posve neprimjeren incident sa uklanjanjem prosvjedničkih kontejnera u Varšavskoj ulici.

Da, policija je bila “nježna” (pa nije pala krv), kažu neki kako su bili i ljubazni i fini, i sve je to lijepo, pokazuje kako sa one druge strane postoje jednako tako razumni ljudi koji bi voljeli izbjeći nepotrebne konfrontacije.

No, sama intervencija veliki je problem. Policija nije poslana na prosvjednike koji su razbijali izloge i palili automobile, već na posve pasivnu ekipu koja je odlučila zaštititi pješačku zonu.

Podzemna garaža u pješačkoj zoni – kao bordel pored crkve

Istu onu zonu koju o kojoj grad već godinama trubi kao o velikom bogatstvu grada. Podsjetimo, prvotna je ideja bila udaljiti automobile iz strogog središta grada i proširiti pješačku zonu. Sukladno tome išlo se u realizaciju poprilično restriktivnih uvjeta u prvoj zoni parkiranja, kako bi se obeshrabrilo vozače od ulaska u najuži centar.

No, malo po malo restriktivna i skupa crvena zona, gdje je moguće parkirati samo sat vremena, proširila se na poprilično veliki komad Zagreba. Pješačka zona pritom nije rasla istom brzinom. Dakako, postalo je jasno kako je primarni motiv proširenja crvene zone punjenje gradske blagajne, a ne zaštita prava pješaka i poboljšanje kakvoće gradskog zraka.

No, to je potiho prošlo, da bi završilo na projektu Hoto grupe koji uključuje i gradnju podzemne garaže. U samom srcu grada, u epicentru pješačke zone. Zaista, neobična je logika koja najavljuje protjerivanje automobila iz centra, da bi kasnije odobrila gradnju nemale podzemne garaže u samom centru. Je li to zaista način da se iz centra protjeraju vozila?

Apsurdno, ali podzemna garaža u centru koja bi uzurpirala pješačku zonu predstavlja se kao društveni interes. Podzemna garaža u srcu pješačke zone jednako je u društvenom interesu kao i bordel pored crkve. To dvoje jednostavno nije spojivo. Grad koji deklarativno uzima u zaštitu pješake a pritom im uzurpira javni prostor radi privatnog interesa investitora nije na strani građana, već na strani investitora.

No, najstrašnije u ovoj priči jest činjenica da se i policija umješala u prosvjed. Kako Jutarnjem navodi Urša Raukar, policajci su postupali korektno prema prosvjednicima. Vjerojatno je i samim policajcima bilo neugodno što interveniraju, ali posao je posao.

Policija u službi krupnog kapitala

No, mjesta policijskoj akciji ovdje nije bilo. Nažalost, ovim svojim činom (voljnim ili ne) policijski aparat postavio se prvenstveno u službu krupnog kapitala. U Varšavskoj se dogodio posve legitiman primjer građanskog neposluha kao reakcije na uzurpaciju nečega što pripada svim građanima, a tako olako je dano u ruke nekolicine. Policija nije trebala tako reagirati, pogotovo ne poput tata u tri ujutro rješavati situaciju. Time je građanima poslala nedvosmislenu poruku o svojoj spremnosti da brane bilo kakve nezakonitosti, a posebice građanske neposluhe koji živciraju građevinske poduzetnike. Koji je slijedeći korak? Hoće li netko u nekom trenutku, u nekoj budućoj akciji zaštite javnih površina od uzurpacije krupnog kapitala policiji narediti da krene sa suzavcem i gumenim mecima? Da malo pendrekom razbaca sve te silne odrpance i gologuzane što nemaju ni kučeta ni mačeta, pa bi iz čiste zlobe sprječavali velike privatne investitore da u interesu građana grade garaže, shopping centre i skupe luksuzne stanove?

Ljudi moji, ovo nije dobro. Hajde, ova neprimjerena policijska intervencija prošla je kulturno. No, što će se dogoditi kad na ulicu izađu ljudi koji više neće pitati što je sa pješačkom zonom, već što je sa kruhom i poslom? To neće biti ovi fini “gologuzani” kojima je stalo do očuvanja civilizacijske vrijednosti, to će biti ljudi gladni i očajni, ljudi puno opasniji. Nije li razboritije pobrinuti se da do toga ne dođe, ili je ipak važnije pitanje podzemne garaže?

Autor kolumne jedan je od vodećih domaćih informatičara i ekspert za slobodni softver, informatički novinar, bivši stručni savjetnik za informatiku u poglavarstvu Grada Zagreba i vlasnik tvrtke Operacijski sustavi. Stare tekstove autora možete pronaći na njegovom osobnom blogu oddparity.org.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s