Hrvatikanska urota

Nacional.hr

31.01.2010. / 08:06

Autor: Boris Beck

Hrvatikanska urota

Tuđmanovo naslijeđe: Ateisti i vjernici ne komuniciraju, već samo dobacuju uvrede

Kao što i među vjernicima ima 80 posto onih koji vjeruju samo izvana, i među ateistima i agnosticima ima 80 posto onih koji sumnjaju samo izvana, a duboko u sebi žele da sve te lijepe priče o Bogu i ljubavi budu makar i malo istinite.

http://www.nacional.hr/clanak/76828/tudmanovo-naslijede-ateisti-i-vjernici-ne-komuniciraju-vec-samo-dobacuju-uvrede

 Među korisne izume komunističkog režima, a koje smo u međuvremu odbacili (besplatno školovanje, socijalno za sve, Služba društvenog knjigovodstva…), svakako vala ubrojiti Komisiju za odnose s vjerskim zajednicama. Država se smatrala ateističkom, ali je priznavala da postoje i ljudi koji drugačije misle, pa je (teoretski) zamislila da bi ateisti i vjernici mogli i trebali razgovarati o onome što ih spaja i razdvaja.

Hrvatska država nije ni teoretski održavala nikakav sličan dijalog. I to, kao i mnoga druga zla, potaknuo je Tuđman. On je sebe vidio kao proroka koji izvodi hrvatski narod iz ropstva, kao što je Mojsije izveo Židove iz Egipta; rat je bio njegovo Crveno more, a neovisna Hrvatska Obećana zemlja. U svojem je mesijanizmu stavio Boga u predsjedničku prisegu, podigao OLTAR domovine, a u najluđem trenutku svoje vladavine – dok je Ivan Pavao II. držao misu u Mariji Bistrici i proglašavao Stepinca blaženim – usred mise našao se zabunom uz papu na oltaru, kao u kakvom skeču Mr. Beana.

Katolici Tuđmanovo naslijeđe prihvaćaju, i aktivno i prešutno. Najneobičnija je od svih ideja da bi država trebala graditi crkve (iz proračuna) i puniti ih (preko školskog vjeronauka), a zauzvrat će se Crkva baviti politikom (ako već ne kao stranka, onda će imati “svoje ljude” u politici). Ateiste i agnostike koji to osuđuju proglasi se eksponentima “centara moći” i tako se samo hrani Tuđmanova paranoja. A istina je da ljudi izvan Crkve govore ono što i ljudi unutar nje znaju, samo im je nezgodno to reći javno. I da često ateisti i agnostici prigovaraju Crkvi što nije onakva kakva bi trebala biti. I da onda pretjeraju i u svojoj ljutnji prijeđu granicu dobrog ukusa i počnu vrijeđati. I da onda katolici ustanu na stražnje noge…

I tako nema dijaloga vjernika i ateista i već dvadeset godina jedni drugima dobacuju iz busije samo uvrede. A čini mi se, kao što i među vjernicima ima 80 posto onih koji vjeruju samo izvana, da i među ateistima i agnosticima ima 80 posto onih koji sumnjaju samo izvana, a da bi duboko u sebi željeli da sve te lijepe priče o Bogu i ljubavi budu makar i malo istinite.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s