Biskupi:kandidirajte se za predsjednika

Index.hr

 Petak, 22.1.2010 13:00

Mesić: Ako crkveni ljudi žele vladati, neka se biskupi lijepo kandidiraju pa će imati mandat

 Tekst: S.C.H.

AKTUALNI hrvatski predsjednik Stjepan Mesić izjavio je za Novosti, list srpske nacionalne manjine, kako je njegova izjava o tome da će poslati vojsku ako Republika Srpska proglasi referendum o odcjepljenju od BiH, bila samo hipotetsko reagiranje i njegov osobni stav te da nema nikakve veze sa službenim stavom državnog vrha.

http://www.index.hr/vijesti/clanak.aspx?id=471662


Mesić je u intervjuu tom listu dodao kako takvo što zemlja ne može sama odlučiti, da se dobro zna procedura po kojoj se to može napraviti, te da je Hrvatska kao članica NATO-a obvezna držati se njegovih pravila.

“Ja sam samo kazao što bih ja napravio, a hoće li netko tko bude nadležan presjeći koridor ili ne, u to ne ulazim, samo kažem da bi se moralo nešto poduzeti ako bi netko razbijao BiH. Jer, što je taj referendum nego realizacija Miloševićevog plana Velike Srbije? A nijedan agresor ne smije biti nagrađen za agresiju, pa ni Slobodan Milošević”, objasnio je Mesić.

Milorad Dodik je remetilački faktor u BiH, smatra hrvatski predsjednik, ali nije jedini. Postoje radikali i u jednom i u drugom i u trećem korpusu, ali Dodik je najmoćniji čovjek u Bosni i ima najveću vlast, pa je i njegova odgovornost najveća, dodao je.

Mesić tvrdi i kako BiH mora imati prepoznatljive mehanizme koji vrijede u pravno organiziranoj državi, koja se sastoji od dva entiteta, a ne od dviju država u jednoj.

O Kosovu: Srbija je dobro napravila što je političko pitanje prebacila u pravnu sferu

Prokomentirao je potom i odluku Srbije da pravo na samostalnost Kosova pokuša osporiti pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu, rekavši kako je dobro da se to pitanje iz političke prebacilo u pravnu sferu te da se na taj način i rješava. “To otprilike i mi imamo sa Slovenijom”, podsjetio je.

Mesić je također rekao i kako su hrvatski Srbi bili najveće žrtve protekloga rata. Ne po broju mrtvih, ali su bili žrtve jer su se zajedno s vojskom povlačili i ostavili sve što su imali u Hrvatskoj, a sam Milošević tome nije prigovarao jer mu je to odgovaralo.

Na pitanje je li mu žao što je za čitavoga mandata upozoravao na zlo korupcije u državi, a konkretne se promjene događaju tek sada, na njegovom odlasku, zbog čega će vrhnje vjerojatno pokupiti netko drugi, Mesić odgovara kako je prije svega zadovoljan što je otpočela prava borba protiv korupcije i kako mu neće biti žao ako zasluge poberu i drugi.

Složio se i s tvrdnjom da su pomaci počeli odlaskom premijera Ive Sanadera, konstatirajući kako sada postaje očito da su sve te afere tinjale, ali očito nije bilo volje da ih se riješi.

Crkva se u izbornu kampanju uključila na dosad nezabilježen način

Objasnivši na kraju i svoje polemike s Crkvom, Mesić je upozorio na to da je dobar dio klera krivo protumačio misiju Crkve te da se neprimjereno ponašaju, posebno u vrijeme izbora.

“Vidjeli smo one zapjenjene, one bijesne istupe koji su osramotili Crkvu. Oni su se uključili u ovu izbornu kampanju na dosad nezabilježen način. …  Ako crkveni ljudi žele vladati, neka se biskupi lijepo kandidiraju pa će imati mandat. Crkveni prostor ne može se koristiti za političku propagandu”, kategorički je zaključio predsjednik.   

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s