Ljudska prava u RH

HUMAN RIGHTS WATCH

U Hrvatskoj ljudska prava u drugom planu

Autor: Hina/tportal.hr

 20.01.2010.

Američka nevladina organizacija za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch u srijedu je objavila godišnje izvješće o stanju ljudskih prava u svijetu, a u dijelu koji se odnosi na Hrvatsku ukazuje na probleme sa suđenjima za ratne zločine, na slučajeve uskrate prava psihijatrijskih bolesnika, loš tretman za tražitelje azila, prijetnje slobodi medija i drugo.

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/52300/U-Hrvatskoj-ljudska-prava-u-drugom-planu.html

Zbog zastoja u pregovorima Hrvatske o pridruživanju Europskoj uniji, do kojega je došlo zbog graničnog spora sa Slovenijom i koji je trajao do listopada, te zbog ostavke premijera Ive Sanadera u srpnju, zemlja je većim dijelom 2009. godine bila u stanju političke neizvjesnosti, a u međuvremenu su reforme na području ljudskih prava pale u drugi plan, ocijenio je HRW.

Hrvatska i dalje vodi sudske postupke protiv osoba osumnjičenih za ratne zločine, no njezina nedosljedna suradnja s Haškim sudom (ICTY) i nesrazmjerno velik broj srpskih optuženika, od kojih se mnogima sudi u odsutnosti, i dalje su razlog za zabrinutost, navodi se u izvješću.

‘Hrvatske vlasti i dalje poriču posjedovanje ključnih dokumenata koje traži Tužiteljstvo ICTY-a na suđenju hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču’, navodi se u izvješću.

‘Srbi i dalje čine većinu optuženika u domaćim suđenjima za ratne zločine. U prvih osam mjeseci 2009. godine hrvatske vlasti podigle su osam novih optužnica za ratne zločine protiv 16 osoba, od kojih su 14 bili Srbi. U prvih osam mjeseci 2009. godine završeno je 20 suđenja za ratne zločine u Hrvatskoj, od 61 optužene osobe u tim suđenjima njih 37 bili su Srbi’, dodaje HRW, ističući kako je gotovo polovici suđeno u odsutnosti.

Ukazuje se i na problem bijega Branimira Glavaša u BiH nakon izricanja presude za ratne zločine.

Osobe s duševnim smetnjama u Hrvatskoj izložene su uskraćivanju prava, a zakon o osobama s invaliditetom iskorištava se za ograničavanje sloboda. Unatoč nekim poboljšanjima, još uvijek nedostaju ključne zaštitne mjere za tražitelje azila i pritvorene migrante, ističe Human Rights Watch.

‘Pretjerano i nepotrebno smještanje ljudi u ustanove na osnovi duševne bolesti i dalje je krajnje zabrinjavajuće’, tvrdi HRW opisujući slučaj Ane Dragičević, koju su psihijatrijsku bolnicu smjestili njezini roditelji 2004, kada je imala 16 godina, nakon što su saznali za njezinu ljubavnu vezu s jednom drugom djevojkom, a iz ustanove je otpuštena u svibnju 2008. godine nakon intervencije Državnog odvjetništva i dugotrajne kampanje lokalnih medija.

‘Značajan problem je i liječenje ljudi u ustanovama za duševno zdravlje, uz česte prijave o zlostavljanju i zanemarivanju’, ocjenjuje se u izvješću uz primjer svibanjskog incidenta u Centru za autizam u Zagrebu, kada je mladić zadobio po život opasne povrede od vrele vode dok ga je jedan djelatnik centra tuširao.

Postupanje Hrvatske s tražiteljima azila i migrantima i dalje je ispod međunarodnih i europskih standarda. Prema podacima UNHCR-a, u 2009. godini u pritvoru je zadržano više tražitelja azila, unatoč tome što ih je manje optuženo za ilegalan ulazak u zemlju’, ističe HRW. Stopa priznavanja statusa azilanta ostaje iznimno niska: u prvih sedam mjeseci 2009. godine odobren je samo jedan od 93 zahtjeva, dodaje se u izvješću.

Prijetnje medijskim slobodama sve se više očituju u uplitanju politike u državne medije i vršenju pritiska na novinare, a manje u nasilnim napadima.

‘Medijske slobode bile su pod stalnim pritiskom tijekom 2009: novinari koji se bave istraživanjem korupcije i osjetljivih tema bili su izloženi prijetnjama i otpuštani ili su sudski gonjeni’, upozorava Human Rights Watch, izdvajajući slučajeve zabrane rada Denisu Latinu na HTV-u i suđenja Željku Peratoviću. Ukazuje se na manji broj fizičkih napada na novinare u 2009. te se navodi da su podignute optužnice protiv odgovornih za ubojstvo Ive Pukanića i Nike Franjića 2008, ali i da policija još nije otkrila vinovnike napada na novinara Dušana Miljuša.

U izvješću se kritiziraju i hrvatski mediji, uz ocjenu da su ‘osobni napadi na branitelje ljudskih prava u državnim i komercijalnim medijima učinili okružje za rad u području ljudskih prava u Hrvatskoj iznimno neprijateljskim, no skupine i dalje slobodno djeluju’.

Analizira se i stanje s povratkom srpskih izbjeglica uz opću ocjenu da se oni i dalje ‘suočavaju s preprekama održivom povratku’. Prema podacima UNHCR-a o broju povratnika, rješavanju njihovih molbi za socijalne stanove i kuće i obeštećenjima za oduzeta stanarska prava, tvrdi se da ‘nije postignut pomak’.

Nasuprot tome, HRW navodi da je ‘postignut pozitivan pomak u vraćanju zaposjednutog poljoprivrednog zemljišta srpskim vlasnicima‘, kao i ‘određeni napredak u priznavanju prava Srbima na ostvarivanje mirovine za rad u ratnom razdoblju u područjima koja su bila pod pobunjeničkom vlašću’.

U zaključku se predviđa da će Hrvatska završiti pregovore o članstvu u EU tijekom 2010. godine te se ističe da je izvješće EU o napretku, objavljeno u listopadu, izdvojilo odgovornost za ratne zločine protiv Srba, pravo na pristup pravosuđu i slobodu izražavanja kao područja u kojima je potrebno ostvariti daljnji napredak u Hrvatskoj.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s