Tajni centri moći

Politika.com

Pet, 15/01/2010

Alen Bećirović

Novi ˝udar˝ Miklenića…

Zanimljivo je kako se neki još uvijek ne mogu pomiriti sa rezultatima predsjedničkih izbora. I dok mi je to sasvim razumljivo i očekivano od strane Milana Bandića, ostalih predsjedničkih kandidata i pojedinih stranaka koji su te kandidate podržavali, kao i njihovih pristaša nije mi potpuno jasno, a svakako je neopravdano toliko protivljenje Crkve.

U svojoj novoj kolumni u ˝Glasu Koncila˝, Ivan Miklenić naglašava kako je novog predsjednika odabrala samo trećina od ukupnog broja hrvatskih birača, čime valjda želi naglasiti kako nije zadovoljena volja većine, već samo jednog malog broja građana. Smeta Miklenića i to što je Ivo Josipović od samog početka ( i to kao kandidat Crkvi ipak manje poželjnog SDP-a ) bio favorit i tako u drugi plan bacio velike vjernike ( vrlo poželjne od strane Crkve ) kao i novootkrivenog vjernika iz drugog kruga.

http://pollitika.com/tajni-centri-moci-vs-crkva

 Centri moći na sumnjivim stranama…

Spominje određene centre moći koji su pomogli Josipoviću da se nađe na mjestu predsjednika. Zanimljivo je kako ga smetaju centri moći agnostika Josipovića ( SDP ), a neki drugi centri moći kod velikog vjernika Bandića ne smetaju ( čovjek iz naroda i crkve ). Jer, sasvim sigurno određeni centri moći ( koje Miklenić ne navodi, pa tako neću niti ja ) su sudjelovali i pomogli kako Josipoviću, tako i Bandiću, ali i svim ostalim kandidatima. U idealnom društvu centri moći ne bi bili potrebni. Bili bi važni programi i ideje, ali činjenica je da živimo u malo drugačijem društvu i svaka pomoć pri izboru je dobrodošla. Izdvajati nekoga posebno potpuno je nepravedno i tendenciozno, a siguran sam da tako nešto pravi vjernik ne bi trebao raditi.

Iako, moram priznati, odabir Ive Josipovića za predsjednika nisam smatrao kao poraz Crkve, sa ovakvim komentarima i izjavama sve više vjerujem kako zapravo Crkva sebe vidi kao najvećeg gubitnika. S obzirom da imaju relativno jaki ( ili si barem tako laskaju ) utjecaj na jedan dio izvršne vlasti, ovakav im ishod ne daje puno nade da će imati utjecaja i na drugi. Zašto se usuđujem govoriti da je stav Ivana Miklenića stav Crkve? Iz prostog razloga što se od njegovih komentara i izjava vrh te institucije redovito ne ograđuje. A da iskoristim istu misao koju spomenuti kolumnist koristi kada govori o neizjašnjavanju glavnih stranaka vladajuće koalicije – ˝Qui tacet consentire videtur˝, ili drugim riječima ˝Tko šuti, taj se slaže˝.

Puno ih apstinira, ali odgovornost ostaje…

˝Za objektivno utvrđivanje ishoda predsjedničkih izbora važno je uočiti i gotovo 50-postotnu apstinenciju birača koji su propustili svojim glasom utjecati na izbor.˝ – kaže Miklenić. I u potpunosti se slažem. Međutim, strašno me zanima bi li si isto pitanje postavljao da je pobjednik izbora jedan Andrija Hebrang ili čak Milan Bandić.

Jedan sam od onih koji smatra kako Crkva apsolutno nema što tražiti u politici, i kako je njihovo mišljenje ne samo irelevantno, već i potpuno nepotrebno. Međutim, isto tako sam svjestan da mnogi razmišljaju drugačije, prije svega sama Crkva, a onda i veliki broj vjernika. I to je sasvim u redu. Živimo u demokratskom društvu gdje svatko ima pravo izraziti što misli i zašto to tako misli. Ali, treba imati na umu da vjernici nisu isključivo desničari. Među vjernicima ima itekako veliki broj ljevičara, ˝Josipovićevaca˝ i sličnih, Crkvi očito neprihvatljivih skupina ljudi ili pojedinaca.

I baš zbog odgovornosti prema svim svojim vjernicima, Crkva ( ako je već neizbježno njeno sudjelovanje i uplitanje u politiku ) mora zauzeti objektivan stav. Može izraziti mišljenje kakav je profil osobe za njih poželjan, ali tu treba stati. Otvoreno agitiranje za pojedine stranke ili kandidate treba sasjeći u korijenu, sve što se imalo razlikuje od potpunog ograđivanja i neslaganja sa takvom ˝politikom˝ je neprihvatljivo i kontraproduktivno.

Bolje pravi agnostik, nego lažni katolik….

Ne želim da se ovaj tekst shvati kao kritika isključivo Crkvi ( ili barem nekim vrlo istaknutim pojedincima ) u Hrvatskoj, već i kao svojevrsna kritika svima onima koji smatraju da je biti agnostik zapravo sinonim nečega lošega, kao i to da je biti veliki katolik sinonim dobrote. Ljudi se ne trebaju i ne smiju kvalificirati prema svojim vjerskim uvjerenjima ili neuvjerenjima. Ljudi se trebaju gledati baš tako – kao ljudi, svatko različit i po nečemu poseban, a različitost se ne sastoji isključivo u vjeroispovjesti. Uostalom biti agnostik nije isto što i biti ateist, kao što fra Zvjezdan Linić lijepo govori : ˝Agnostik je onaj koji priznaje da nema u sebi nikakve sigurnosti u odnosu na sadržaje i uvjerenja koja imaju vjernici. Agnostik priznaje da ne zna. Ateist je u opasnosti da svoj stav smatra jedino pametnim. Agnostik nije takav.˝ Mišljenja sam, čak da je činjenica što nam je novi predsjednik agnostik pozitivna sa nekakvog političkog i ljudskog stajališta. On priznaje da ne zna, ali ga ne odbacuje. Dakle, prihvaća različita mišljenja i mogućnost da je nešto veće i bolje od njega. Ja osobno želim predsjednika koji je spreman priznati da nešto ne zna i prihvatiti mogućnost da netko možda ipak zna bolje.

A to koliko će novi predsjednik biti dobar ili loš teško je reći. Valja se nadati najboljemu, a biti spreman na najgore. Međutim, krenuti protiv nekoga diskriminirajući ga na temelju vjeroispovjesti nije pozitivno i, siguran sam nije u skladu sa naučavanjima Crkve.

Uostalom, siguran sam da je bolje biti pravi agnostik, nego lažni katolik.

Tekst bih zaključio sa dva aforizma. Pa vi zaključite na koga bi se mogli odnositi i imaju li konkretno veze sa čitavom pričom.

˝Ono što ne razumiješ, nikada ne osuđuj.˝
˝I vrag može citirati sveto pismo za svoje potrebe.˝ ( znači li to da je u pravu? )

Piše :
alen_becirovic@hotmail.com

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s