IZBORI

Protekle prve dane ove godine obilježili su izbori za novog Predsjednika RH, kao i razni politički obračuni unutar stranaka. Nešto više od polovine glasača izašlo je na izbore da bi izabrala novog Predsjednika, dok je druga polovina poslala jasnu poruku što misli i kome (ne)vjeruje. Stereotip funkcioniranja demokracije potpuno je istrošen u čitavom svijetu pa tako i kod nas.

Pravda i  sloboda pojedinca postala je samo deklarativna demagogija interesnih skupina u ostvarivanju svojih ciljeva koji se zovu: moć, novac i kapital. Država je postala tvorevina materijalnih igrača koji se izmjenjuju na sceni i duhovnih koji imaju stoljetnu konstantu samoprozvanih Božjih pastira za očuvanje duhovnog integriteta društva i pojedinca.

Povijesno gledano usavršavanjem pravde i sloboda putem institucija vlasti i crkvi, demokracija je napredovala fiktivno i demagoški ali vidno osiromašena duhovno i integralno u užem i širem smislu ostvarenja samog života. On, život, izgubio je svaku vrijednost istinskog postojanja i postao neki puki broj raznih društvenih manipulacija.

Društvena kretanja i zbivanja jasno svakodnevno pokazuju i dokazuju kakve su stvarne vrijednosti ljudskih odnosa tzv. ljudskih sloboda i pravednosti, tj. koliko cijenimo ljude s kojima živimo bilo u porodici, gradu, državi ili u svijetu.

Izbori za Predsjednika države u Hrvatskoj jasno su osvijetlile ružu vjetrova i jednostavno raspršili biračko tijelo u raznim pravcima. Normalan čovjek morao se potruditi da ostane normalan i da shvati sva ta događanja. Pošten kandidat za predsjednika trebao se svojski potruditi da ostane priseban u toj vrevi negativnih energija. Ono pozitivno i dobro trebalo je uložiti nadnaravnu snagu da ostane pozitivno i dobro. Čovjek sigurno osjeti bol kad mora dokazivati da je normalan i čestit. Čestitost osjeti neku nelagodu kad je prisiljena  govoriti u tim relacijama.

S druge strane lažna čestitost ulaže toliko negativne energije uvjeravajući druge u svoje dobre namjere da jednostavno uvjeri i samog sebe ali i mnoge koji su mu potrebni na putu do njegovog cilja. Tako dolazi do opasnog umrežavanja interesnih skupina koje u svemu vide lakše ostvarivanje svojih ciljeva. U tom igrokazu najčešće “padaju i glave”, tako da dojučerašnji “veliki” prijatelji i saveznici glatko odbace i pregaze one koji su im  na putu.

Zanimljiv fenomen ovih izbora je spoznaja većeg dijela glasača koji su izašli na izbore o pravoj slici ljudi koji se bore za vlast.

Ljudi se nisu htjeli vratiti u prošlost, nisu povjerovali slatkorječivosti, ispraznim uvjeravanjima i agitacijama onih koji još žive u prošlosti i od prošlosti. Povjerovali su iskrenosti i jednostavnosti koja nije bila lažna, povjerovali su svom srcu koje ih nikada ne vara. Nisu povjerovali velikim duhovnim vođama koji su instruirali svoje podanike da s oltara plaše ljude s crvenom bojom vjerujući još da su njihovi vjernici naivni i glupi.

Pokazalo se da sistemom zastrašivanja nije više (bar kod većine) moguće manipulirati. Ovi izbori veliki su poraz klera i njihovih sljedbenika iz prošlosti koji svoj opstanak grade na nacionalnom i antikomunističkom stavu. Pobjeda svijetla nad tamom značajna je za pozitivan razvitak društva i svakog pojedinca. Svako društvo nasuprot uhodanim sistemima demokracije koja je u rukama interesnih skupina (stranke, crkve i njihove pristaše) treba imati neovisne ljude koji će biti glas savjesti. Nažalost kod nas u Hrvatskoj taj dio u velikoj većini još spava.

Boris Stanojević

13.01.2010

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s