Josipović: Malo sam razočaran Crkvom

T portal

PRVI INTERVJUI

11.01.2010.

Marina Barukčić

Josipović: Malo sam razočaran Crkvom

Pobjednik predsjedničkih izbora, od 18. veljače treći hrvatski predsjednik Ivo Josipović, u intervjuima za Novu TV i HTV

‘Hrvatska je izabrala siguran put u Europu’, rekao je treći hrvatski predsjednik Ivo Josipović koji tvrdi da će neće ni pred kime dokazivati, ali da će raditi ono što će ‘većini biti potrebno’.

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/51038/Malo-sam-razocaran-Crkvom.html

Na pitanje o optužbama da dijeli Hratsku na crvenu i crnu, Josipović kaže da je to lažna podjela.

‘Pantovčak neće biti podružnica SDP-a’

Odgovorio je i na poruku premijerke Jadranke Kosor da Pantovčak ne smije biti podružnica SDP-a i rekao: ‘Kad ured bude formiran dokazat ću da nije podružnica SDP-a, kad su me kandidirali u SDP-u su znali da ću otići iz stranke.’

Tvrdi da u političkom smislu nikome neće biti naklonjen, i da će biti predsjednik svih građana. ‘Predsjednik gospodin’, rekao je Josipović.

Rekao je da razmišlja o osinvanju Predsjedničkog vijeća: ‘Mislim o svemu što Ustav dopušta, i svim formama razglabanja o općedruštvenim pitanjima. Predsjedničko vijeće neće biti kružok, tu će se voditi ozbiljni razgovori.’

Kaže da je spreman čuti savjet od svakog pametnog čovjeka pa tako i od uskoro bivšeg predsjendika Mesića.

Dugačiji predsjednik

Ostat će, kao i Mesić, predsjednik građanin, ali malo drugačiji: ‘Vidjet ćete, pomaknut ću nastup i stil suradnje na drugu stranu. Bit ću više građanski predsjednik, ostat ću otvoren, možda i više od Mesića, komunicirat ću i dalje preko Faceboooka s građanima.’

Komentirao je svoju buduću suradnju s Crkvom i rekao da neće negirati njezinu ulogu u društvu. ‘Crkva može ući u sferu politike, imat ću drukčiji stil od Mesića. Moji prijatelji i neki rođaci su katolici, oni su i glasovali za mene.’

Razočarenje zbog biskupa

Na pitanje je li bio razočaran jer je Crkva dala potporu Mialnu Bandiću rekao je: ‘Točno je, malo me razočaralo jer su se biskupi svrstali na stranu protukandidata, ali trudit ću se da naš odnos bude korektan.’

Iako ističe očigledne probleme u Vladi, nije htio reći je li vlast premijerke Kosor nastavak loše politike: ‘Kosor ima nesreću da se mora nositi s takvim problemima, i ja sam uvjeren da će ona riješiti te probleme.’

Problem – paraobavještajna zajednica

Jedna od najvećih nadležnosti predsjednika je rukovođenje službama državne sigurnosti. Josipović kaže da mu se ‘ovako iz vana’ čini da je posljednjih godina učinjen profesionalni iskorak na tom planu, ali kaže da nas treba brinuti nešto drugo: ‘Paraobavještajna zajednica ugrožava ljudska prava, i morat ću raditi na tome.’

Svoj program ‘Pravedna Hrvatska’ konkretno može provestio samo preko sigurnosnih službi, ali kaže da može poticati pozitivne promjene i u gospodarstvu.

Na pitanje kako namjerava voditi korumpriranu zemlju odogovrio je da pravna država mora funkcionirati, da će surađivati sa sigurnosnim službama i Vladom, te paziti da se ne ‘dira’ neovisno pravosuđe.

Suradnja sa Srbijom ključna

Što se tiče odnosa sa susjednom Srbijom rekao je da je to jedna od ključnih suradnji, a što se tužbe za genocid tiče rekao je da građani imaju nerealna očekivanja te da je jedan od ciljeva tužbe da se riješe odnosi između dviju zemalja.

Kaže da će mu dolaskom na Pantovčak najteže pasti promjena života iz tipičnog profesorskog u protokolom diktirani život uz sigurnosne promjene. ‘To će biti najteže, jer mi vodimo jednostavni građanski život. Moja supruga i kćer nastavit će najobičniji, normalni život kao do sada.’

‘Sigurnosne mjere volio bih svesti na minimum. Sada sam putovao Hrvatskom i bio sam okružen mnogim ljudima i nije bilo problema, tu očekujem racionalizaciju’, rekao je Josipović za HTV i dodao da bi volio smanjiti troškove ako je moguće.

Progovorio je i o svojim budućim savjetnicima u Uredu predsjednika i rekao da šef njegovog izbornog stožera Mirando Mrsić još nije odgovorio na ponudu koja mu je ‘na stolu’, ali Josipović kaže da, kako je on izvrstan liječnik, bi možda bilo bolje da ostane u tom poslu.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s