KRŠĆANSKA DEMOKRACIJA

Večernji list

Silvije Tomašević

Vatikan i okolica

Začepimo nos i birajmo

http://blog.vecernji.hr/tomasevic/2010/01/08/zacepimo-nos-i-birajmo/

Začepimo nos i birajmo Kršćansku demokraciju. Pred opasnošću od pobjede talijanskih komunista tadašnjeg tajnika Enrica Berlinguera na parlamentarnim izborima 1976., čuveni talijanski novinar  Indro Montanelli (1909.-2001.) je u uvodniku lista Giornale, kojem je bio na čelu, pozvao birače da si začepe nos i izaberu Demokršćansku stranku. Montanelli je otišao iz lista Corriere della Sera smatrajući ga previše lijevim, te je početkom 1974. osnovao s još nekoliko novinara, među kojima je bio i Enzo Bettiza, list Giornale. Od tada, pa do 1994., Montanelli je vodio taj desno opredjeljeni list, odnosno davao mu je takvu crtu. Početkom osamdesetih godina Silvio Berlusconi je počeo kupovati sve više učešća u vlasništvu Giornalea, ali se nije miješao u izdavačku politiku. Tek kada je 1994. Berlusconi osnovao svoju stranku i najavio ulazak u politiku, Montanelli je podnio ostavku na položaju glavnog urednika, otišao iz lista koji je osnovao, kojem je davao političku crtu. Montanelli nije htio voditi list jednog političara bez obzira koje li boje bio taj političar.

Čuveni uvodnik, koji se i dan danas spominje posebno uoči nekih izbora, Montanelli je napisao kada je stvarno postojala opasnost da na izborima pobjede komunisti. Nije mu se, dakako, svidjela tadašnja Demokršćanska stranka, jer je u njoj bilo dosta toga truloga, ali nije mogao podnijeti dolazak na vlast “Staljinovih unuka”, kako je nazivao komuniste. Dakle, pred smradom truleži koja je vonjala iz Demokršćanske stranke “začepimo si nos” i birajmo ipak tu veliku katoličku stranku mase.

U tekstu “Slušaju li Hrvati Papine poruke” nisam imao namjeru podržati ni jednog od dvojice predsjedničkih kandidata u Hrvatskoj. Vjerojatno nisam bio dovoljno jasan. U svojim komentarima M. Sosic (usput, točno je da žrtve pišu povijest) i MK mi spočitavaju navodnu potporu predsjedničkom kandidatu I.J. jer je on s lijevice, agnostik itd. Koliko mi je poznato i gradonačelnik Zagreba, koji je sada u utrci za Pantovčak, je iz iste stranke i s njom je postao prvim čovjekom u glavnom gradu Hrvatske.

U drugim komentarima, pak, nastavlja se s podjelama ljudi na dobre i loše s obzirom na to je li netko vijernik ili nije. Nažalost i dio ove predizborne kampanje vođen je samo na osnovu toga je li neki od kandidata vjernik ili nije. Djelomično su za takvo ozračje odgovorni i neki ljudi iz Crkve.  Time ni na koji način ne mislim da se Crkva ne smije uplitati u politiku, dapače. Crkva ne samo da ima pravo, nego i obvezu na osnovu svoje socijalne doktrine iznositi mišljenja o društvenim kretanjima. Benedikt XVI. upozorava samo da se “pastiri ne smiju pretvoriti u političke vođe”  i da “politika nije u kompetentnosti biskupa”.  No, Papa poručuje kako “svako društvo ima potrebu za pomirenjem”.  Objavljivanjem tih Papinih poruka (izrečene su u proteklih dvadesetak dana, pa su zato sada prenesene) ne želi se ni jednom od dvojice kandidata bivše Komunističke partije Hrvatske (koliko mi je poznato esdepeovci su bivši komunisti) dati nikakva potpora.

Žalosno je, na primjer, što ni jedan od kandidata nije znao značenje kratice OTAN. To znači kako ni jedan nije nikada bacio pogled na izvješća s nekog sastanka NATO-a, jer dvije kratice, na engleskom i francuskom jeziku, su uvijek jedna pokraj druge na govornicama ili plakatima sastanaka, a zasigurno nisu pogledali ni web stranicu Atlanskog saveza. To znači da se premalo bave onime što se događa u svijetu. Da je jedan od njih, na primjer, kazao kako bi svi gradovi trebali imati besplatni pristup internetu, kako bi trebalo reorganizirati gospodarstvo itd., onda bi vjerojatno bilo lakše odlučiti se koga izabrati. Ovako, “začepimo nos” i izaberimo jednog od dvojice ekskomunista, jer nema kandidata za koga bi se moglo glasovati ne samo po preporukama Montanellija.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s