Grubišić: Čuvajmo oltar od politike

Slobodna Dalmacija

 05.01.2010.  

Opet se dio ljudi iz katoličke crkve ugurao u izbornu utrku

Don Ivan Grubišić: Čuvajmo oltar od politike

Dočekali smo drugi krug izbora za predsjednika Republike. Bit će zanimljivo, a neki kažu i do kraja neizvjesno. Vodi se nepoštedna borba, doslovno za svaki glas.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/86348/Default.aspx

Iz istog crvenog jata

I moj bi glas, naravno, i jedan i drugi kandidat željeli imati. Razumljivo je to! Neće biti lako odlučiti kome dati povjerenje, jer riječ je o dojučerašnjim “blizancima” iz istog “crvenog” političkog “jata”, pa su varijacije na istu temu razmišljanja gotovo pa zanemarive. Nadam se ipak da će odlučiti personality pojedinog kandidata. To bih volio.

 
 

No, kad je riječ o ukusima birača, pa kad je riječ i o personalityju, ljudi se opredjeljuju iz osobnih, prvenstveno političko-interesnih i ideoloških motiva, a ne na temelju nekih moralnih ili stručnih kvaliteta. I s te će strane, s obzirom na šarolik ukus samih birača, biti krajnje neizvjesno do kraja.

Hrvatska će biti podijeljena, ne prvenstveno na ideološku podjelu, nego na, uvjetno rečeno, ruralnu i urbanu. Građansko-etički forum Hrvatske na svojoj je sjednici od 23. listopada 2009. većinom glasova prisutnih članova dao povjerenje kandidatu Ivi Josipoviću. To je točno!

Pogrešno me citiraju

Moje je mišljenje bilo da su potrebni javna podrška i čvrsta obećanja budućeg predsjednika da će činiti sve što je u njegovoj moći da se u Hrvatskoj što prije dogode korjenite promjene, jer mišljenja sam da ćemo bez tih i takvih promjena mi i dalje klizati prema provaliji, a to ni jedan ni drugi kandidat ne stavljaju među prioritete.

Stoga pozivanje i interpretacija jednog i drugog kandidata na moje stavove u sučeljavanju na RTL televiziji od 3. siječnja 2010. nije ni dostatna ni ispravna interpretacija mojih osobnih stavova kad je riječ o davanju javne podrške.

Čudi me da se ne zalažu i za dokidanje svih privilegija, bilo osobnih ili institucionalnih, koji nisu plod osobnih zasluga i rada, nego glavnu ulogu igra politička podobnost.

Čudi me zašto vrsni voditelji sučeljavanja nisu postavili i neka važna pitanja, recimo, reviziju Ugovora s Vatikanom?! To treba učiniti ako Crkvi želimo da bude uistinu Mater et magistra, a ne Maćeha koja jedno govori, a drugo radi.

Trebamo imati Crkvu kao moralnu vertikalu, a ne kao sredstvo i glasačku mašinu za interese interesnih skupina. Slobodna Crkva u slobodnoj Državi!

Uvijek na krivom pravcu

Ja svakako imam rezervu prema bilo kojem kandidatu kojeg će podržati kolege svećenici s oltara. Neki su to već učinili, a drugi će to iskoristiti u nedjelju, na dan izbora. To treba oštro osuditi, ne niječući nikome osobno pravo da glasa po svojoj savjesti i uvjerenju.

Dosadašnja praksa miješanja s oltara i preporuka određenih kandidata bila je, kao u pravilu, pogrešna i dovela nas je samo u provaliju i močvaru. No, mi iz pogrešaka ništa ne učimo. “Uvijek vjerni krivovjernom pravcu”, govorio je Tin Ujević.

Oduševljeni smo bili i Sanaderom katolikom − vjernikom i velikim Hrvatom, a doživjeli sramotan kraj jednog mandata i kockanje Hrvatskom. Čuvajmo se manipulacije simbolima i riječima, radi se o opasnim “ribarima ljudskih duša”, čak je u pitanju stavljena i budućnost opstojnosti našega naroda na ovim prostorima. Dokle ovako?!

 don ivan grubišić

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s