Sekularizam u Srbiji nakon smrti patrijarha

Radio B92, 19.11.2009., emisija “Kažiprst”

Ljubiša Rajić, profesor Filološkog fakulteta u Beogradu:

Događaji povodom smrti patrijarha Pavla su kršenje načela svjetovne države

Link na originalnu vijest:

http://www6.b92.net/video/video.php?nav_category=900&nav_id=393602

Nevjerojatno ali istinito Pravoslavna i Katolička crkva djeluju potpuno sinhrono i u njihovim diplomatskim kontaktima i javnim istupima ističu zajedničku borbu za iste ciljeve i neprijatelje (Partizane i komuniste). Borba je s jedne i druge strane da države postanu ponovo klerikalne što one to već sada i jesu. Imajući većinu vjernika vjerski neosviještenu vlast i crkve već stoljećima istim metodama manipulacije osiguravaju svoj utjecaj, moć i položaj. Trgovina vlasti i crkve događa se preko vjerskih osjećaja naroda. Problem nije u Bogu i vjeri već u interpretacijama crkvi koje nameću svoja pravila u društvu i vlasti koje zloupotrebljavaju svoj položaj, ne reagirajući dozvoljavaju da crkve krše Ustav. Na djelu su zaista pravoslavna i katolička džamahirija.
Vrijedi poslušati snimku B-92.

Boris Stanojević
29.11.2009

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s