KRIZA PRAVEDNOSTI

KRIZA POGAĐA SAMO NEVJERNIKE

Saznajemo da kriza pogađa samo nevjernike. Vjernici katolici koji su članovi Crkve (svećenstvo itd.) i dalje žive dobro.

Pravednost na djelu.

Novi List
Datum objave: 24.11.2009 u 07:54h

Štednja svima samo ne njima

Crkvi kriza trajala pet mjeseci, političkim strankama ni dana

Iako se u trećem rebalansu Katolička crkva odrekla 50 milijuna kuna, iz proračuna će dobiti 14 posto više, a ostale vjerske zajednice 10 posto manje

ZAGREB – Samo pet mjeseci Katolička crkva u Hrvatskoj je solidarno s građanima nosila teret krize. To ju je koštalo 50 milijuna kuna kojih se odrekla u srpnju za trećeg ovogodišnjeg rebalansa proračuna kada je iznos koji je Katolička crkva trebala dobiti prema sporazumu sa Svetom stolicom smanjen na 250 milijuna kuna.

S 300 milijuna kuna država je na početku godine planirala ispuniti obvezu isplate dvije prosječnim bruto plaće po župi, te dodatak od 20 posto za mirovinsko osiguranje klera starijeg od 65 godina. Kako je proračun za ovu godinu u srpnju opasno »visio« u trećem rebalansu i Katolička crkva se odrekla 50 milijuna kuna do kraja godine.

Međutim, već u proračunu za ovu godinu, kojeg vodeći ljudi Vlade ocjenjuju štedljivim jer se država odriče svega što nije nužno, sredstva za Katoličku crkvu povećana su za gotovo 14 posto i Crkva će iz proračuna dobiti 285 milijuna kuna.

Istovremeno su poticaji za druge vjerske zajednice u 2010. godini smanjeni za deset posto, odnosno za oko dva milijuna kuna. Država je štedjela primjerice i na podizanju kvalitete zdravstvenih usluga, odnosno omogućavanju pristupa svih građana najboljoj zdravstvenoj skrbi.

Tako je za investicije bilo u izgradnju i kupnju opreme u kliničkim bolničkim centrima, klinikama te općim bolnicama predviđeno ulaganje od 318 milijuna kuna, što je za 22 posto, odnosno 90 milijuna kuna, manje nego u ovoj godini, kad su ulaganja već smanjena za 25 posto u odnosu na 2008. godinu.

O kakvoj se štednji radi najbolje govori to što će država u sljedećoj godini u izgradnju i opremanje bolnica uložiti 218 milijuna kuna, ili čak 41 posto manje nego u 2008. godini. Da nije riječ o tome da su bolnice već dovoljno izgrađene, obnovljene i opremljene govori i činjenica da Vlada planira u 2011. godini kad kriza popusti ta ulaganja povećati za 47 posto, odnosno za 150 milijuna kuna.

Štednju u zdravstvu osjetit će i u KBC-u Rijeka koji će u sljedećoj godini dobiti samo 17 milijuna kuna, što je 45 posto manje nego u ovoj godini ili čak tri puta manje nego u 2008. godini. U 2011. godini sredstva se pak povećavaju za čak 74 posto i KBC Rijeka bi za izgradnju objekata i nabavu opreme trebao dobiti više od 30 milijuna kuna.

No, ako je štednja u Crkvi trajala tek pet mjeseci, u bolnicama se nastavlja i u sljedećoj godini, političke stranke je u ova dva krizna proračuna nisu ni osjetile. Potpore političkim strankama rastu iz godine u godinu jer je taj izdatak vezan uz fiksni postotak proračunske potrošnje pa se za rad političkih stranaka osigurava 0,056 posto proračunskih izdataka iz prethodne godine. Kako proračunska potrošnja raste iz godine u godinu tako raste i pomoć strankama, pa će one u 2010. godini dobiti 64,5 milijuna kuna što je pet posto više nego u ovoj godini.

Ni u ovoj godini kad je država uvodila krizni porez i povećavala stopu PDV-a kako bi uopće mogla isplatiti mirovine i plaće, sredstva za stranke nisu smanjena nego su one dobile ukupno sedam milijuna kuna, odnosno 12, 6 posto više novca nego u 2008. godini.

Iako je taj iznos jedan od onih koje u Vladi vole zvati zacementirani, jer su određeni zakonom, za njegovo smanjenje bilo je dovoljno promijeniti jednu odredbu u jednom zakonskom članku, što je puno manji trud od onoga kojeg su Vlada i zastupnici uložili za smanjenje dužnosničkih, svojih plaća, ili za izglasavanje zakona kojim su sve plaće i mirovine u zemlji veće od tri tisuće kuna dodatno umanjene kriznim porezom.

Jagoda MARIĆ

Otplaćivanje trećesiječanjskog duga

Na pitanje zašto Crkva neće nastaviti dijeliti sudbinu države koja mora štedjeti naši sugovornici iz Vlade objašnjavaju da je država početkom 2004. godine Crkvi dugovala 250 milijuna kuna, zbog toga što trećesiječanjska vlast nije u potpunosti poštivala ugovor Hrvatske i Svete stolice, pa je Crkva dobivala iznos manji od propisanog tim ugovorom. Taj dug se godinama otplaćivao i smanjivao pa ga vlast kako objašnjavaju naši izvori ne želi dodatno povećavati.