KRIZA U CRKVI – RJEŠENJE – KRIZNI POREZ

    Crkva je u krizi. Duguje poduzetnicima. Gradnja dušebrižničkih građevina od kamena je u zamahu i treba sredstava. Rješenje vidimo u kriznom porezu.  Ministar financija se hvali da je naplatio od kriznog poreza na plaće 300 milijuna kuna. Crkva će to znati potrošiti. U HRVATSKOJ i BOSNI I HERCEGOVINI. Još treba 83 milijuna kuna u Hrvatskoj. U Bosni i Hercegovini traje obnova vjere u kamenu. I tamo su potrebiti milijuni i „skrivene” donacije za izgradnju novih crkava, hajduke i franjevce, klanjateljice, svećeničke domove, Međugorje, župne crkve, muzeje franjevaca.  

    Država vrati nekretnine, a onda je normalno da uređenje tih nekretnina država treba financirati. Država – to smo mi, građani?

    Ne izgleda baš kao da je kriza – krizni porez bi trebao biti za krizne situacije deficita, ali ne i za nekretnine crkvene.

    Preuređene crkvene kamene institucije će zauzvrat u znak zahvalnosti za darežljivost naroda dušebrižnički ispovijedati vjeru po ispovjedaonicama. Kazna za grijehe naše uplatničke će biti Zdravo Marije i križni putevi po križevima nasušnima. Opet – kruha i igara po državnom proračunu. Svi zadovoljni. Dok ima sredstava u proračunu. Postoje i brojni rizici od iznenađenja. 

Glas Istre

SJEDNICA EKONOMSKOG VIJEĆA

Od kriznog poreza dosad 300 milijuna kuna

Objavljeno: 16.09.2009 | 19:46

Država je dosad na osnovu kriznog poreza na plaće u proračun skupila 300 milijuna kuna, a još se ne zna koliko je novca zarađeno od povećane stope PDV-a od 23 posto. O učincima novih poreznih opterećenja, uvedenih trećim rebalansom proračuna, govorio je danas ministar financija Ivan Šuker nakon sjednice Ekonomskog vijeća, prve pod predsjedanjem premijerke Jadranke Kosor. Između ostalog, na tim će se prihodima temeljiti Vladin plan da u sljedećoj godini sastavi proračun s deficitom od dva do 2,2 posto BDP-a. Državna blagajna će u 2010. godini, s obzirom na financijska izvješća velikog broja poduzeća, morati računati i na manju zaradu od poreza na dobit.

O tome kako bi trebao izgledati proračun za 2010. godinu, Vijeće je razgovaralo svjesno činjenice da čak 87,2 posto novca iz proračuna ode na prava koja su zagarantirana zakonom, odnosno na plaće, mirovine, dječji doplatak, subvencije i porodiljne naknade. Premijerka Kosor kazala je da će Vlada u proračunu za sljedeću godinu nastojati poštivati sva ta prava, ali i da je odluka da se proračunska potrošnja u sljedećoj godini zadrži na ovogodišnjoj razini.

– Ako je 87,2 posto proračuna unaprijed raspoređeno, to znači da tek na 12,8 posto proračunskih sredstava imamo manevarskog prostora za promjene i nove ideje, kazala je Kosor.

Budući da je konsolidirani proračun, dakle onaj u koji ulaze i država i lokalne vlasti te izvanproračunski fondovi, u ovoj godini bio nešto manji od 125 milijardi kuna, to znači da sva ta tijela mogu razgovarati o potrošnji najviše 15 milijardi kuna.

Proračun u sljedećoj godini morat će se, pojasnila je Sandra Švaljek s Ekonomskog instituta iz Zagreba, graditi na procjeni gospodarskog pada u ovoj godini od 4,7 do pet posto te na nultom rastu, odnosno stagnaciji u 2010. godini. Švaljek je naglasila da pri tome postoje i brojni rizici od iznenađenja, a slovenska deblokada pregovora mogla bi biti pozitivni rizik koji donosi poboljšanja. Negativni pak rizici prijete – od stanja u javnim financijama i eventualnih promjena kreditnog rejtinga, a puno toga ovisit će i o međunarodnom okruženju.

  (J. MARIĆ)

 Slobodna Dalmacija

21.09.2009.

 Zadnja velika Sanaderova odluka: za Crkvu i opanke Hrvata u BiH dajemo 23,5 milijuna kuna

clip_image001_0045

Hrvatska će obnoviti desetke franjevačkih samostana

    Hrvatska je pred bankrotom, a HDZ-ova Vlada ponovno rasipa milijune proračunskih kuna, među ostalim, i na, vjerovali ili ne, opanke!

    Zahvaljujući odluci bivšeg premijera Ive Sanadera, donesenoj neposredno prije ostavke na mjesto predsjednika Vlade 1. srpnja, od plaća hrvatskih građana, između ostalog i “harača”, sljedećih dana u Bosnu i Hercegovinu otići će dodatnih 23,5 milijuna kuna na financiranje nabave opanaka i narodnih nošnji Hrvata u BiH, zatim “oživljavanje” katoličkih klasičnih gimnazija, izgradnju crkvi, nabavu skupih orgulja iz inozemstva, uređenje desetaka franjevačkih samostana, opremanje tamburaških orkestara, financiranje privatnih taekwondo klubova, kojekakvih udruženja tenisača, izgradnje skijaških staza…

    Iako je Sanader bio velikodušan, njegovu odluku potpisanu 19. lipnja mogla bi stornirati nova premijerka Jadranka Kosor, jer još nije izvršena uplata korisnicima. No, procjenjuje se da Kosor nema snage mijenjati Sanaderove direktive, a i HDZ se ne želi zamjeriti biračkom tijelu, posebice Crkvi u BiH, kojoj odlazi gotovo pola donacija.

    Odobreno 420 molbi

    Također, ugovori s tražiteljima novca su već potpisani, a odluka o raspodjeli objavljena u Narodnim novinama. Sanader je udovoljio molbama čak 420 udruga, pojedinaca, crkvi, samostana, katoličkih društava: 13 milijuna kuna dao je programima iz područja kulture, osam milijuna i 690 tisuća kuna otišlo je na “znanost”, a najmanje je izdvojeno za zdravstvo – milijun i 850 tisuća kuna.

    Iako je, logično, Hrvatima u Bosni i Hercegovini najpotrebnija pomoć u zdravstvu i socijalnoj skrbi, te se nitko ne bi protivio takvim izdacima, Vlada RH je većinu novca odlučila darovati franjevačkim samostanima i folklorašima. Čak i u izdacima koja su okarakterizirana kao “potrebe kulture”, nalaze se “skrivene” donacije za izgradnju novih crkava.

    U donacijama za znanost nalazi se, primjerice, pomoć od 48 tisuća kuna za izgradnju ugostiteljskog kabineta u općini Neum!

    Tu je i velikodušna donacija od 100 tisuća kuna nekakvom teniskom klubu iz Mostara, a kojemu je predsjednik Martin Raguž, poznati hercegovački HDZ-ovac.

    Pitanje je jesu li sredstva zaista namjenski utrošena, ili je, kako pretpostavljaju i pojedini mediji u BiH, dio udruga fiktivno osnovan kako bi izvlačile novac iz Hrvatske. 

    – Tražili smo više, ali zadovoljni smo i ovom svotom. Tražili smo novac za perilicu jer u vrtiću imamo puno djece. Nakon natječaja javili smo se, kao i prošle godine. Zahvalni smo Vladi. Novac nam još nije stigao, ali valjda će ubrzo – kaže nam časna sestra Florijana Ruža Penava iz Dječjeg vrtića “Sveti Josip” u Mostaru, kojima je Vlada RH dala 50 tisuća kuna.

Kritike iz Hercegovine

    Nisu zadovoljni ni u Hercegovini, pa tako na portalu poskok.info pišu: “Vlada RH naprosto je luda za narodnim običajima i kulturom Hrvata u BiH. Mnoštvo što fiktivnih, što stvarnih udruga u BiH ove godine dočepalo se tako gotovo 13 milijuna kuna za programe kulture. Jadno zdravstvo dobilo je tek 1,8 milijuna. Što će nam zdravstvo? Narod u nas zdrav ko cekin. Slijepo glupa praksa raspiskavanja para iz RH proračuna na apsolutno nebitne stvari, barem dok smo u ovoj situaciji u kojoj jesmo, a koju provodi RH Vlada posavjetovana zastupnicima iz BiH, nastavlja se. S 23 milijuna kuna (ranije je to bilo i 40 milijuna) godišnje se u BiH može pokrenuti jedan pogon veličine FEAL-a.”

    Međutim, na portalu navode i da su ti milijuni “smiješni iznosi koje RH Vlada daje BiH Hrvatima u odnosu na ekonomsku korist koju izvlači od njih”.

    Hoće li se novac zaista utrošiti namjenski, pitali smo nekoliko hrvatskih ministarstava.

    – Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija po zaduženju Vlade RH raspisuje i provodi natječaj – kaže nam glasnogovornik Mario Dragun, navodeći da MVPEI ne odabire projekte i programe niti vrši nadzor nad utrošenim novcem, nego je to u nadležnosti resornih ministarstava, poput ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta, kulture te zdravstva i socijalne skrbi.

    Ovo potonje nam je jedino i odgovorilo na naš upit, te nam je potvrđeno da su ugovori potpisani s korisnicima donacija, a novac će im biti isplaćen čim ga prebaci Ministarstvo financija. Ministarstvu financija smo uputili dva upita tražeći informaciju kada će 23 milijuna kuna biti proslijeđeno resornim ministarstvima, a zatim i korisnicima u Bosni.

    Odgovor nije stigao, osim neslužbenih informacija da uplate još nisu izvršene.

saša jadrijević tomas

 Hajduci i franjevci

Za programe kulture, Vlada RH je izdvojila 12.960.000 kuna. Izdvajamo samo dio od više stotina donacija.

•• Sanacija svećeničkog doma u Banjoj Luci – 80.000
•• Obnova župne kuće u Novoj Topoli – 80.000
•• Obnova Hrvatskog doma u Novom Travniku – 80.000
•• Sanacija Hrvatskog doma u Tuzli – 50.000
•• Izdavanje časopisa “Osvit” – 35.000
•• Uređenje lapidarija Franjevačkog muzeja u Posušju – 50.000
•• Dovršenje arh. postava u Franjevačkom muzeju u Livnu – 180.000
•• Franjevački muzej Livno, restauriranje muzejske građe – 80.000
•• Franjevački muzej Tomislav Grad, obnova samostana – 100.000
•• Franjevački samostan Guča, obnova muzeja – 120.000
•• Franjevački samostan Ljubuški, obnova crkve na Humcu – 120.000
•• Franjevački samostan Petrićevac, Banja Luka – 70.000
•• Franjevački samostan Plehan – 150.000
•• Franjevački samostan Rama – 100.000
•• Franjevački samostan sv. Ante Padovanskog u Brčkom – 50.000
•• Franjevački samostan sv. Ante u Sarajevu – 50.000
•• Franjevački samostan sv. Ivana Krstitelja u Kraljevoj Sutjeski – 200.000
•• Franjevački samostan sv. Katarine u Kreševu, adaptacije – 100.000
•• Obnova kripte crkve franjevačkog samostana u Mostaru – 80.000
•• Hajdučka družina Mijata Tomića, Tomislav Grad, izrada odora – 25.000
•• Hercegovačka franjevačka provincija Uznesenja BDM Mostar, zaštita knjižne građe – 80.000
•• HKD “Napredak” Odžak, nabava narodnih nošnji – 25.000
•• HKD “Napredak” Konjic, nabava narodnih nošnji – 25.000
•• HKD “Napredak” Glamoč, nabava glazbala – 25.000
•• HKD “Napredak” Kiseljak, nabava narodnih nošnji – 25.000
•• HKUD “Jare”, nabava narodnih nošnji – 25.000
•• Hrvatski radio Bobovac Vareš, nabava odašiljača – 50.000, i studijske opreme – 25.000
•• Hrvatsko amatersko kazalište Travnik – 80.000
•• Centar “Mir” Međugorje d.o.o., nabava arhivske opreme – 40.000
•• Klanjateljice Krvi Kristove, Nova Topola, obnova samostana – 70.000
•• Matica hrvatska Mostar, Mostarsko proljeće, Dani Matice hrvatske – 300.000
•• Izgradnja doma kulture u Grebnicama -80.000
•• Radio-televizija Herceg-Bosne Mostar, nabava opreme – 100.000
•• Samostan Bezgrešne Kraljice Karmela, Ilidža, Sarajevo, obnova i uređenje samostana – 80.000
•• Samostan katoličkih redovnika u Banjoj Luci – 100.000
•• Samostan majke Franciske – 40.000
•• Školske sestre franjevke – 80.000
•• Udruga Hrvata povratnika u Bosansku Posavinu Feniks – 80.000
•• BDM Hrasno, obnova crkve u Svitavi – 50.000
•• Sanacija stare župne crkve u Posušju – 80.000
•• Župa Marije Majke Crkve, Garevac, uređenje spomen-kapele “Burića štale” – 50.000
•• Župa Marije Majke Crkve, Mostar, obnova katedrale – 200.000
•• Župa Pohoda BDM, Banja Luka, sanacija crkve – 80.000
•• Župa sv. Blaža, Gradnići, obnova stare župne kuće – 50.000
•• Župa sv. Ilije Proroka, Čemerno-Vogošća, izgradnja crkve u Vogošći – 70.000
•• Župa sv. Ilije Proroka, Stolac, dovršetak izgradnje pastoralnog centra S- 80.000 

Ugostiteljstvo i znanost

Za programe iz znanosti i obrazovanja Ivo Sanader je odobrio 8.690.000 kuna. Izdvajamo samo mali dio popisa na kojem su se našli i ugostiteljski objekti!?

•• Skijaški klub “Blidinje Čvrsnica”, Mostar, izgradnja ski-staze – 100.000
•• Teniski klub Mostar, pokrivanje teniskog igrališta s dodatnim sadržajima – 100.000
•• Plivački klub “Zrinski”, Mostar, razvoj plivačkog sporta – 75.000
•• Dječji vrtić “Pahuljica”, Kupres, postavljanje ograde – 50.000
•• Dječji vrtić “Sveti Josip”, Mostar, nabava perilice za rublje – 50.000
•• Franjevačka klasična gimnazija Visoko – 50.000
•• Franjevačka teologija Sarajevo – 50.000
•• Franjevački provincijalat Bosne Srebrene, oživljavanje klasične gimnazije – 85.000
•• Franjevački samostan Fojnica, obnova samostanske knjižnice – 125.000
•• Gimnazija “Fra Dominik Mandić”, Široki Brijeg, izrada atletske staze – 85.000
•• Opremanje knjižnica katoličkih školskih centara – 65.000
•• Opremanje Katoličkog školskog centra “Ivan Pavao II.”, Bihać – 30.000
•• Katolički školski centar “Sv. Franjo”, Tuzla – 50.000
•• Nadbiskupijski centar Sarajevo, projektne aktivnosti za mlade – 55.000
•• Naklada M Design d.o.o. Međugorje, izdavanje lista “Školarac” – 48.000
•• Nogometni klub “Gošk”, Gabela, izgradnja gledališta stadiona – 125.000
•• Općina Neum, opremanje ugostiteljskog kabineta – 48.000
•• Školske sestre franjevke, Busovača, sanacija ustanove – 48.000
•• Udruga čuvara povijesti “Diluntum”, Trebinja, malonogometno igralište – 48.000
•• Udruga Hrvata povratnika u Bosansku Posavinu, Feniks Derventa – više raznih uplata od 50.000, 175.000 i ponovno 175.000 kuna
•• Udruga katoličkih studenata “Emaus”, Sarajevo – 50.000
•• Župa Uznesenja BDM Trebinje, obnova pastoralnog centra – 250.000 

Sklopljeni ugovori

Na temelju Odluke Vlade Republike Hrvatske, ministar zdravstva i socijalne skrbi donio je Odluku o financijskoj potpori za provedbu odobrenih programa i projekata iz područja zdravstva u 2009. godini.

Na temelju navedene odluke, Ministarstvo je tijekom srpnja i kolovoza 2009. godine sklopilo ugovore s nositeljima programa. Svaka pravna osoba/nositelj programa obvezna je nakon provedenog postupka javne nabave Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske dostaviti dokumentaciju.

Dostavljenu dokumentaciju pregledavaju stručne službe kako bi utvrdile da su doznačena sredstva namjenski i utrošena – kaže nam Zora Lažeta, glasnogovornica ministra Milinovića. 

Rekorderi

 400 tisuća kuna dobit će Udruga povratnika Feniks iz Dervente 300 tisuća kuna ide manifestaciji Dani Matice hrvatske u Mostaru

250 tisuća kuna stoji obnova pastoralnog centra u Trebinju

200 tisuća kuna upućuje se obnovi mostarske katedrale i još toliko samostanu Kraljeva Sutjeska

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s