BLAGOSLOV PROSVJEDA PO MIKLENIĆU – VLADA I POSLJEDICE PO CRKVI

Miklenić kaže kako do javnih prosvjeda, osim kada se radi o politikantstvu, u načelu ne dolazi olako, nego “samo onda kada određenim skupinama u društvu ‘voda dolazi do grla’ i kad postaje svima dobronamjernima jasno da se ne može dalje bez bitnih promjena, bez poboljšanja uvjeta ili zakonskih okvira određenih djelatnosti”.

 

Udruga David kaže kako do javnih prosvjeda, osim kada se radi o politikantstvu Crkve, u načelu ne dolazi olako, nego “samo onda kada određenim skupinama u društvu ‘voda dolazi do grla’ i kad postaje svima dobronamjernima jasno da se ne može dalje bez bitnih promjena, bez poboljšanja uvjeta ili zakonskih okvira određenih djelatnosti koje se odnose na sekularizam, odnosno djelovanje Katoličke crkve u Hrvata.   Udruga David je 25.kolovoza organizirala javni prosvjed u Zagrebu zbog politike Crkve. Narodu je voda došla do grla.

Politika i mediji su mudro šutjeli, a Miklenić se oglasio člankom u Glasu Koncila kako Crkva mudro šuti. Dakle, svi šute.   Sada, Crkva više ne šuti. Huška narod protiv vlade podržavajući javne prosvjede. I to radi novcem poreznih obveznika. Da li Sabor Republike Hrvatske i Vlada žele konačno objaviti izvješće o stvarnoj namjeni proračunskih sredstava koje se doznačuju Crkvi, ili želi da joj ista dođe glave?    Prosvjedi Udruge David su pokazali da su prosvjednici bili u pravu, da su njihovi zahtjevi bili opravdani, da odgovorni na vlasti u Crkvi nisu primjereno izvršavali svoje služenje a da bi crkvena institucija u svojoj djelatnosti mogla funkcionirati i bez prosvjeda, tako da Crkva pod pritiskom protesta mora popustiti i postati svjesna svojih propusta u nezakonitom dobivanju i trošenju proračunskih sredstava.

No, to je, samo gašenje požara, a ne sustavno rješavanje problema.

   Hrvatski građani ne smiju se miriti s pojavom da su odgovorni u crkvenoj vlasti spremni kanonskim zakonima i osobito Ugovorima Svete Stolice i Republike Hrvatske – da bi dobili određenu svotu u crkveni proračun (je li i u koji drugi proračun – ne mora se ovdje ulaziti) i da bi išli na ruku određenim interesnim skupinama i pojedincima – stimulirati lažno naučavanje u ime Isusa Krista, koji doslovno znači uništenje dijela hrvatske vjerske populacije, odnosno dijela i onako izumirućih hrvatskih kuća od kamena, tzv. crkava.

   Građani se ne mogu “miriti i s pojavom da nema odgovornosti za katastrofalne propuste, kao što je izostavljanje dodatnog, tzv. kriznog poreza na primanja baš onih kojima, ipak, ide najbolje u hrvatskom društvu“ a to su primanja crkvenih dužnosnika.

   Da vidimo što to Miklenić piše:

Ivan Miklenić

IZAZOV PROSVJEDA

Glas Koncila, broj 36 (1837), 6.9.2009.

Ivan Miklenić

Prosvjedi poljoprivrednika, koje je službena politika brzo i s olakšanjem proglasila neuspješnima, zapravo su pomakli, odnosno požurili ovogodišnji mjesec rujan, za koji je najavljen cijeli niz prosvjeda. Prekinut je i štrajk glađu u splitskoj željezari te su započeli pregovori s predstavnicima Vlade, koji bi trebali, očekuje se, riješiti sudbinu te tvrtke, koja dosadašnjim stranim vlasnicima očito nije puno značila, kao ni njezini zaposlenici. Očito je da je pred Vladom sve više posla i sve više izazova, i to neovisno o politikantskom prizivanju izvanrednih parlamentarnih izbora, što je pitanje za sebe. Kako će se Vlada nositi s tim izazovima, problemima i sve većim poslom, iznimno je važno za sve građane, pa i za građane vjernike. Ipak, činjenica je da se svi ti izazovi i problemi izravno tiču svih hrvatskih građana, a ne samo Vlade, te je veoma važno koliko će i hrvatski građani i Vlada pri rješavanju tih izazova i problema voditi računa ne samo o svojem dobru nego o dobru cijele nacije, cijele Hrvatske.

Javni, mirni i civilizirani prosvjedi su ne samo legitiman izraz upozorenja nego i jasan znak vremena, koji bi valjalo ispravno iščitati na svim razinama suvremenoga hrvatskog društva. Naime do javnih prosvjeda, osim iznimno, kada je riječ o politikantstvu, u načelu ne dolazi olako, tek tako, nego samo onda kad određenim skupinama u društvu »voda dolazi do grla« i kad postaje svima dobronamjernima jasno da se ne može dalje bez bitnih promjena, bez poboljšanja uvjeta ili zakonskih okvira određenih djelatnosti. Iskustvo u posljednjih nekoliko godina pokazuje da su prosvjedi bili uglavnom uspješni, da su vlasti popuštale ili udovoljavale zahtjevima prosvjednika, ako ne potpuno, onda barem djelomično. Upravo to specifično hrvatsko iskustvo iznimno je poučno svojim porukama, koje su rijetko glasno artikulirane, ali zbog toga nisu ništa manje stvarne. Naime prosvjedi su pokazali da su prosvjednici bili u pravu, da su njihovi zahtjevi bili opravdani, da odgovorni na vlasti nisu primjereno izvršavali svoje služenje da bi prosvjednici u svojoj djelatnosti mogli funkcionirati i bez prosvjeda. Specifično hrvatsko iskustvo popuštanja prosvjednicima otkriva također da su odgovorni na vlasti morali postati svjesni svojih određenih propusta te su zbog toga i mogli popustiti. No to popuštanje odgovornih na vlasti češće je bilo »gašenje požara« negoli trenutak za stvarno otrežnjenje i sustavno i principijelno rješavanje, u okvirima cjelovite skrbi za opće dobro cijeloga hrvatskog društva. Posljedica toga je da se u Hrvatskoj katkad i olako ustaje na prosvjede, da se legitimni politički instrument prosvjeda zlorabi za stjecanje određenih povlastica, odnosno za sebične interese pojedinaca i društvenih skupina, a da se pritom ne vodi briga o zajedničkom dobru cijeloga hrvatskog društva.

Odgovorni na vlasti moraju se suočiti sa svim aktualnim izazovima i pronaći dugoročna, uravnotežena, pravedna, socijalno osjetljiva i svakoga političkog nepotizma lišena rješenja, da bi što skorije Hrvatska stala na svoje noge.

U tom kontekstu suočavanje s postojećim i predstojećim prosvjedima različitih društvenih skupina u suvremenome hrvatskom društvu iznimno je važan izazov za sve slojeve hrvatskog društva, za sve predstavnike vlasti, ali i za sve građane, da to suočavanje ne bude tek »gašenje požara«, nego dugoročno sređivanje i postavljanje na zdrave noge privrednih grana odnosno pojedinih društvenih segmenata. Hrvatski građani ne bi smjeli nasjedati medijima, koji žele sve pretvoriti u besperspektivnost, već bi trebali svojim zaista realnim zahtjevima od odgovornih na vlasti zahtijevati stručna, suvremena, hrvatskim prilikama primjerena i stvarno efikasna rješenja, i onda kada to ne ide u prilog nekim dosada povlaštenim skupinama ili pojedincima.

Hrvatski građani ne smiju se miriti s pojavom da nema odgovornosti za katastrofalne propuste, kao što je izostavljanje od dodatnog, tzv. kriznog poreza na primanja baš onih kojima, ipak, ide najbolje u hrvatskom društvu. Taj teško oprostiv propust otkriva upitnost stručnih službi koje servisiraju odgovorne na vlasti, a zapravo otkriva da te stručne službe nemaju pred očima zajedničko dobro svih hrvatskih građana i cijeloga hrvatskog društva – i to je nedopustivo i neoprostivo. Državna administracija, koja je u Hrvatskoj nepotrebno i beskorisno nabujala još od komunističkih vremena, umjesto da bude u službi hrvatskog društva i svih hrvatskih građana, postaje sve teži uteg na grbači svih hrvatskih građana. Odgovorni na vlasti moraju se suočiti sa svim tim izazovima i pronaći dugoročna, uravnotežena, pravedna, socijalno osjetljiva i svakoga političkog nepotizma lišena rješenja, da bi što skorije Hrvatska stala na svoje noge, razvijala svoje gospodarstvo primjereno svojim komparativnim prednostima.“

Osvještenje će biti bolno. Prosvjedi Udruge David će pokazati stvarnost.

Što će se dogoditi kada ljudi počnu razmišljati? Tražit će izlaz iz kritične situacije. Razmišljat će o svemu što ih okružuje i pod teretom stvarnosti početi prosvjedovati protiv sebe s pitanjem: Zašto sam si to dozvolio?

Spoznaja boli i daje impuls za pokret podsvijesti. Budna svijest pokreće vanjštinu i okreće se spoznaji laži – teret posljedica snosit će manipulatori. Po zakonu uzroka i posljedice.

 

Reci.hr/blog

Forbes, Dragana Radusinović

Nemojte ovo čitati, ako vam je do ugodna života

24. kolovoz 2009 20:35

    Opet sam malo razmišljala. Nisam odoljela. Neko vrijeme sam samoj sebi ponavljala da razmišljanje nije dobro i da bih se trebala prestati baviti tim sportom ako mi je do ugodna života. Što ne valja s razmišljanjem? Nezgodno je. Prvo malo razmišljaš. Onda počneš postavljati pitanja. Onda te sve više zanimaju odgovori. Počneš ih proučavati. Slučajno ti se, samo zbog zaleta malih sivih stanica, dogodi da odgovore počneš shvaćati.

Onda postavljaš nova pitanja, dobijaš nove odgovore i ako dovoljno dugo treniraš počneš sam odgovarati na vlastita pitanja i odjednom ti postane kristalno jasno da ne samo da razmišljaš i shvaćaš već si počeo i zaključivati. Dobro, što ne valja s time?

E pa ne valja. Ne valja to što između ostalog shvatiš što sve ne valja. S tobom, s ljudima oko tebe, s društvom općenito. Shvatiš i ono što valja, ali ako nisi odgojen da budeš zla beštija nego dobar čovjek ono što ne valja počne te mučiti. I želiš to promijeniti.

I onda počinje drama koja ima neutvrđen broj činova, ali nikako da završi. Zato sam sebi samoj ponavljala da razmišljanje nije dobar sport. Ali nisam odoljela. Rekoh, razmišljala sam. Dobro, nisam samo razmišljala. Počinila sam još jedan grijeh.

Opet sam se družila s ljudima koji razmišljaju, puno čitaju i donose točne ali strašno bolne zaključke. Druženje s takvim ljudima nije dobro. Prosvijetle te iako si čvrsto odlučio da ćeš od sada vjerovati u ružičasti svijet jer sunce grije, nebo je plavo i mnogi se ljudi još uvijek smiju. Nisam odoljela. Družila sam se s pametnim ljudima.

Dobro, nisam samo razmišljala i družila se s pametnim ljudima. Počinila sam još jedan grijeh. U druženju s pametnim ljudima sam iznijela zaključke proizašle iz svojeg razmišljanja. One zaključke o stvarima koje ne valjaju. I to mi se obilo o glavu. Nije dobro pametnim ljudima iznositi zaključke koji opisuju stvarnost koja vam se ne sviđa. Zašto? Pa, potvrdili su mi da sam u pravu. Neki su se pametni ljudi  složili s mojim zaključcima. U tom trenutku stvarno propadate. Ne samo da razmišljate i družite se s pametnim ljudima, nego vam ti ljudi kažu da ste i vi pametni.

Kada se sve to događa u ovoj tragikomediji spašavanja nacionalne ekonomije i gospodarskog opstanka u kojoj sada živimo percepcija tog života postaje manje ružičasta, a više siva. Ako ste kojim slučajem u odgoju upili onu stahotu od sustava vrijednosti koja kaže – ne laži, ne varaj, ne kradi, budi pošten i radišan, jasno vam je da se u aktualnu tragikomediju jednostavno ne možete uklopiti.

Zato je za opstanak u njoj puno puno pametnije ne razmišljati i kloniti se pametnih ljudi.

Zauvjek ostati uskraćen za spoznaju da je ono što vam predstavljaju kao miris ruža zapravo vonj fekalija? Prekrasno. Postiže se ne razmišljanjem.

Ostati uskraćen za spoznaju da okruženjem caruju pametni ljudi koji razmišljaju, ali za razliku od onih s kojima se ja družim, ovi koji caruju su odgojeni da budu zle beštije, a ne dobri ljudi.

I što mi se dogodilo nakon što opet nisam odoljela zovu da malo razmišljam, da se družim s pametnim ljudima i u tom razgovoru testiram svoje zaključke? Svijet je iz sivog odjednom postao strašno crn. Zaplela sam se u umovanje o mogućnosti da promjenim ono što mi se ne sviđa. A ne sviđaju mi zloba, pokvarenost, korupcija, nepotizam, krađa, opsjena, laž, kriminal i takve stvari. Razmišljala sam i shvatila kako one direktno, a kako indirektno utječu na moj život i zgrozila se u tom trenutku od činjenice da utječu snažno, da su moćne iako ih zapravo ne vidim.

Najgore je to što sam zaključila da je malo toga što ja mogu učiniti da to promjenim. Činim ipak to što mogu iako to nije puno, ali znam da bi mi bilo puno puno lakše da nikada nisam počela razmišljati. Bila bih jednostavno uskraćena za određene spoznaje i sretna. Ovako sam ipak samo sretna. Kako? Malo sam mazohistična, ništa strašno. I jako volim razmišljati.”

http://www.reci.hr/blogs

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s