Slobodna Dalmacija
17.08.2010. | 21:39
Sociolog religije
O novoj retorici crKvenog vrha
Don Ivan Grubišić napao biskupe: Ne prostituirajte poruku evanđelja
Nakon don Ivana Miklenića, koji se u uvodniku posljednjeg broja “Glasa Koncila” žestinom ideologa obrušio na HDZ kao leglo komunista, biskupi su u svojim propovijedima na blagdan Velike Gospe nastupili puno umjerenije, smještajući ideologiju u povijest, ne napadajući posebno ni HDZ ni bilo koju drugu stranku.
No don Josip Čorić, teolog i bivši profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Splitu, ipak ne misli da crkveni vrh ima bitno drugačije stajalište od don Ivana Miklenića. “Sve što su biskupi rekli nikako nije demantiralo Miklenića”, odlučno je kazao don Josip Čorić.
– Ja ću Miklenića “tužiti” jer je prepisao ono što sam ja govorio i pisao još 1992. godine. No to nije samo Miklenićev stav, već stav svakog čovjeka koji razmišlja bez potkupljivanja. Naime, bi li bilo normalno da su 1945. došli ustaše na vlast u Jugoslaviji? A normalno je da nakon pada komunizma vladaju prekršteni komunisti?! – zapitat će se don Josip Čorić.
Kontaktirali smo i s autorom “spornog” uvodnika, no Miklenić je očito odlučio “povući ručnu” pa nam je tek kazao kako ne bi komentirao najnovije reakcije na njegov komentar.
Ostaci komunizma
No zato predsjednik Hrvatske stranke prava Danijel Srb drži kako je Miklenić konstatirao ono na što je HSP već više puta upozoravao. Jasno, radi se o ostacima komunizma u političkom životu, protiv čega se HSP borio i predlaganjem zakona o lustraciji, koji je u Saboru odbijen dva puta.
– Crkva je prepoznala da se u Hrvatskoj ne vodi nacionalna politika niti se štite nacionalni interesi. Druga je stvar što se to podudara sa stavovima HSP-a, tj. da su naši stavovi prepoznati kao vrijednosti podudarne onima za koje se zalaže i Katolička crkva – kazao je Srb.
Upitan očekuje li da će Crkva, nakon višegodišnje “tihe koalicije” s HDZ-om, pred iduće izbore otvoreno podržati upravo njegovu stranku, jer se jedina zalagala za lustraciju, Srb kaže:
“Crkva se ni ovoga puta neće otvoreno izjasniti koju opciju podržava, ali očekujemo kako će pozvati vjernike da glasuju za stranke koje promiču slične vrijednosti. Naš je program u najvećoj mjeri podudaran s vrijednostima koje promiče Katolička crkva. Za očekivati je da će to prepoznati i birači.”
Politolog dr. Anđelko Milardović ističe kako situacija u kojoj “Glas Koncila” izlazi sa zaoštrenim ideologijskim stavom, nakon čega biskupi reagiraju antiideologijski, jest “malo shizofrena”, ali i da upravo to ukazuje kako Miklenićevu istupu ne treba davati “neko ozbiljnije značenje”.
– Ovakvi istupi će se ciklički ponavljati zbog akutnog problema nedovršene prošlosti – komentira Milardović, dodajući kako “taj problem imaju sve tranzicijske zemlje koje se nisu suočile s lustracijom. Pitanje komunističkih kadrova je zahvalno ideološko pitanje koje će se i dalje svako toliko potezati, kako kome bude odgovaralo – uvjeren je Milardović.
Treći blok
Kaže kako ne bi spekulirao o “pozadini” cijele priče, jer bi nas takav pristup, drži Milardović, mogao dovesti do teorije da, u danima kada se spominje osnivanje Trećeg bloka, Crkva biračima znakovito poručuje kako “nisu dobri ni HDZ ni SDP”.
– Uostalom, bavim se više od 20 godina političkim strankama i većina ih je derivirana upravo iz nekadašnjeg Saveza komunista, tako da je don Miklenić malo i zakasnio, ako ćemo govoriti o kadrovima u politici – zaključuje Milardović.
Sociolog religije don Ivan Grubišić misli da je vrlo teško izreći sud o stavovima i Miklenića i biskupa jer se radi o “vještoj diplomatskoj igri”, koju većina vjernika – ne razumije.
– To je prostitucija poruke evanđelja, jer je tema evanđelja na blagdan Velike Gospe da život ima smisla i da se ostvaruje u Bogu. Ja to nisam čuo od biskupa. Oni su se čuvali da direktno ne idu u politička pitanja, ali su našli načina da provuku svoje mišljenje, iako nisu kadri da zagrizu u problem budućnosti Hrvatske, već žele stvoriti alibi da su upozorili na problem. Kola idu nizbrdo, a oni trebaju imati zaštitu da su ipak reagirali. Ali to nije stvarnost, nego manipulacija – uvjeren je don Grubišić.
Biskupi narodu ne žele lagatiMožda se Ivan Miklenić nije dovoljno diplomatski izrazio, a dubina krize koja potresa Hrvatsku više izgleda ne podnosi diplomaciju, kad se obrušio na HDZ i SDP kao rezervate bivših komunista, tih vječnih antidržavnih elemenata. (Usput, hasidi su najveći židovski vjernici, a istodobno i najveći protivnici izraelske države!)
Odbaci li se ta šablonska ideologizacija, njegova je kritika politike kao taoca velikih stranaka prihvaćena u Crkvi, što su pokazali istupi vodećih hrvatskih dostojanstvenika. Splitski nadbiskup Marin Barišić zatražio je podjednak odmak od desnih i lijevih, prepuštajući istini oslobođenje od zabluda prošlosti. Ali, što je s dobrim u prošlosti? Jer, kako je istaknuo kardinal Bozanić, “Bog čovjeka suočava s njegovom prošlošću, opominjući ga da laž ne vodi k zadovoljstvu, osobito ne laž koja se tiče svega naroda”. Hrvatski su se nadbiskupi napokon obratili neposredno narodu, uočavajući ono što potvrđuju recentna istraživanja – da previše očekuje od drugih, da je politički zapušten i da silno vjeruje u političke laži. Kardinal Bozanić uviđa da grijeh struktura ne prestaje i da grijeh laži zauzima veliki dio političkog prostora. Msgr. Marin Srakić tvrdi da vladavina prava nije zavladala i da se korupciju mora iskorjenjivati samo dubokom promjenom mentaliteta. Dok je ovih dana Jadranka Kosor zazivala pomoć s neba, “nebo” vidi problem u politici koja ne vidi zemlju. Crkva možda nikada do sada nije tako rezolutno ukazala na odgovornost političara za stanje u zemlji, što je velika stvar i što daje indicije da je počela vlastitu dezideologizaciju. U svom je “Teološko-političkom fragmentu” Walter Benjamin, pišući o nadi, zaključio da nada koja se vidi nije nada: “Jer što tko gleda, kako da se tomu i nada?” Hrvatski nadbiskupi i biskupi nakon takvog realističkog opisa krivnje za ono što je danas zbilja, ne mogu na istome mjestu tražiti nadu. Ne žele lagati, nisu političari. “Bludnost je i neprepoznavanje ljubavi”, kazao je kardinal Bozanić. Neki bi dobar metaforolog iz toga izvukao sud da naši političari blude jer ne znaju kako voljeti svoj narod na njegovo zadovoljstvo. danko plevnik |
hrvoje prnjak
saša horvat
‘Kosor u duhu Kumrovca’ Don Josipu Čoriću ne sviđa se način na koji je vladajuća stranka odlučila apsolvirati temu koju je otvorio don Ivan Miklenić. HDZ-ovci inzistiraju na tvrdnji kako svađe između njih i Crkve nije ni bilo pa zato valjda ne može biti ni pomirbe. – To da Jadranka Kosor kaže kako nema problema između Crkve i HDZ-a neka zadrži za ‘jednu malu kavu’. Uostalom, nije ni ona bila daleko od duha Kumrovca – dodaje don Josip. |
Josipović: Komunizam je prošlost – Svatko ima pravo na svoje mišljenje. Naravno, ja ne vidim da je Hrvatska ugrožena ikakvim komunizmom. Bivši sustav je prošlost, mi danas gradimo novi koji našu zemlju vodi u EU, a demokracija kakvu imamo u svojoj biti omogućava da svatko kaže ono što misli. Korektno bi bilo da se Crkva ne svrstava ni na čiju stranu, neposredna politička borba ne treba biti stvar vjerskih zajednica, pa ni one najveće. To je dobar put i podržavam sve one koji se za to zalažu – odgovorio je predsjednik Ivo Josipović na novinarski upit.
M.Cr. |
Odgovori