Nevjerojatno: Ženi-vještici, koja je spaljena prije 400 godina, opet se sudi!

ŽELE DOKAZATI NJENU NEVINOST

Piše:    br

U Njemačkoj se sudi ženi koja je prije gotovo 400 godina spaljena na lomači pod optužbom da je vještica. Danas se želi dokazati da je bila nevina!

Iako je Katharina Henot proglašena vješticom i osuđena na smrt u Kölnu zbog bavljenja crnom magijom davne 1627., jedan se svećenik zalaže za nastavak suđenja kako bi se dokazala njena nevinost i skinula ljaga s njezinog imena.

Katharina je bila strašno mučena, toliko da je, iako je bila desnoruka, bila prisiljena lijevom rukom napisati obrambeno pismo, nakon čega su je konji vukli po gradu, a na kraju je vezana i spaljena na lomači.

Potomci ljudi koji su je osudili na smrt sada će imati priliku ponovno razmotriti dokaze protiv nje, a sumnja se da je Katharina, tadašnja načelnica gradske pošte, bila žrtva intriga koje su njezini rivali usmjerili protiv nje.

Pogubljeno 25.000 ljudi – uglavnom žena “vještica”

Svjedočanstva: Otkrivena “Malkin kula” – okupljalište vještica iz Pendlea

– Razgovarao sam s učenicima o suđenjima navodnim vješticama i oni su me pitali je li presuda Katharini ikada poništena, i odgovorio sam im da nije. Katharina je do suđenja imala dobru reputaciju i sigurno bi željela da se skine ljaga s njenog imena – rekao je Hartmut Hegeler, evangelistički svećenik i vjeroučitelj te jedan od glavnih pokretača borbe za rehabilitaciju brutalno ubijene Katharine.

U Njemačkoj je između 1500. i 1782. godine ubijeno najmanje 25.000 ljudi, uglavnom žena, zbog optužbi za vještičarenje.

Mnoge od tih presuda su rezultat lažnih svjedočenja i osobnih osveta, a neke osobe su pogubljene samo zato što se nisu uklapale u okolinu.

Danas se u mnogim gradovima i selima širom Njemačke vode procesi rehabilitacije žrtava optužbi o vještičarenju kako bi se spasio ugled bezrazložno osuđenih i pogubljenih ljudi.

19.02.2012.

http://www.javno.hr/news/EU_i_svijet/35432/Nevjerojatno-zeni-vjestici-koja-je-spaljena-prije-400-godina-opet-se-sudi.html

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s