Spisovatelka žaluje Nečase a spol. kvůli církevním restitucím

 

Církevní pozemky

19.01.2012 15:37 Aktualizováno 19.01. 16:54
Premiér Petr Nečas a členové jeho vlády čelí trestnímu oznámení kvůli navrženým církevním restitucím. Oznámení k Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ) v Brně podala spisovatelka Lenka Procházková. Podle ní jsou členové vlády podezřelí ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti pří správě cizího majetku. Mluvčí vlády Jan Osúch řekl, že premiér nebude krok Procházkové komentovat.
Pokud návrh zákona o vracení majetku schválí parlament a prezident ho stvrdí svým podpisem, zřejmě se hlava státu dopustí velezrady, domnívá se aktivistka. Mluvčí NSZ Helena Markusová ve čtvrtek potvrdila, že zastupitelství oznámení dostalo. Předáno bude k prověření zastupitelství v Praze. Kdy bude znám jeho výsledek, se neví. Procházkové vadí, že stát chce vrátit církvím majetek, který jim nepatří, řekla novinářům.

Církev podle ní lesy či polnosti nevlastnila, pouze je spravovala. Procházková uvedla, že pochybuje o legálnosti vrácení majetku. Vadí jí i skutečnost, že u zákona, který podobu restitucí řeší, chybí soupis nemovitostí, jež mají být vráceny. Procházková, někdejší signatářka Charty 77, je nositelkou Ceny Egona Hostovského.

“Aby se předešlo následkům, tedy tomu, že případný majetkový podvod, který způsobí ČR škodu velkého rozsahu, bude zákonem schválen, žádám NSZ o neprodlené prošetření mého podezření,” zdůraznila Procházková.

Vláda schválila restituce minulou středu. Návrh řeší podle vlády problém majetkové křivdy spáchané na církvích a náboženských společnostech komunistickým režimem po roce 1948. Rozhodnutí přivítali zástupci českých církví a náboženských společností, odsoudila je opoziční ČSSD. Poukázala na to, že církevní restituce nemají podporu většiny české společnosti.

Podle návrhu, který vychází z loňské dohody tří vládních stran se 17 českými církvemi, vyplatí stát církvím od roku 2013 za třicet let 59 miliard korun. V úvahu má přitom být brána inflace. Celkově by se tak částka mohla vyšplhat na 78,9 miliardy až 96,24 miliardy korun.
Církve také mají dostat zpět 56 procent majetku, o který přišly za minulého režimu, v hodnotě okolo 75 miliard. Cílem majetkového vyrovnání je i ukončení státního financování církví.
Foto: Lucie Pařízková
Autor: ČTK
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/spisovatelka-zaluje-necase-a-spol-kvuli-cirkevnim-restitucim_223040.html

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s