Zlatko Sudac pomaže onima kojima Crkva ne može ili ne želi pomoći

Dnevno.hr

Zlatko Sudac pomaže onima kojima Crkva ne može ili ne želi pomoći

PORTAL PODIJELIO CRKVU

Zlatko Sudac pomaže onima kojima Crkva ne može ili ne želi pomoći

Photo: Darko Pavicic/Vecernji list

PORTAL PODIJELIO CRKVU

Zlatko Sudac pomaže onima kojima Crkva ne može ili ne želi pomoći

S jedne strane stižu optužbe o  tendencioznim i neistinitim navodima, a s druge se ističe kako su pojedinci kao Sudac potrebni kako bi “protresli uspavani Rim” koji ponekad nema razumijevanja niti volje za razgovorom.


Autor: Dario Kozlina i Damir Kramarić Petak | 2.07.2010 21:19

Vijest da je karizmatik vlč. Zlatko Sudac zajedno s redateljem Jakovom Sedlarom pokrenuo internetski portal, kao i ekskluzivni intervju kojega je Sedlar tom prigodom dao našem portalu, a kojeg smo prekjučer objavili pod naslovom: “Bozaniću unatoč, Sudčev seminar će putem portala pratiti milijuni u Hrvatskoj i SAD-u”, izazvali su lavinu pozitivnih, ali i mnogo negativnih reakcija predstavnika Crkve i medija.

Oštru kritiku tako nam je uputio Zvonko Franc, voditelj Tiskovnog ureda i glasnogovornik Zagrebačke nadbiskupije, koji nas je u svom priopćenju ukorio zbog “niza tendencioznih i neistinitih navoda kojima lažno optužujemo zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića”.

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/neki_svecenici_sudca_bi_naucili_pameti_a_drugi_ga_bezrezervno_podrzavaju/65709.html

Gnjev u Zagrebačkoj nadbiskupiji

Pretpostavljamo da glasnogovornik Franc misli na dijelove Sedlarova intervjua u kojima poznati redatelj tvrdi da su predstavnici Crkve, pa tako i nadbiskup Bozanić, Sudcu u zadnje vrijeme onemogućavali održavanja seminara duhovne obnove u Hrvatskoj. Ciljao je valjda i na Sedlarove izjave prema kojima će “Zlatko Sudac, unatoč crkvenoj blokadi, putem portala ubuduće održavati seminare duhovne obnove za stotine tisuća, pa i milijune ljudi”.

A da Sedlar zna o čemu govori, svojim su izjavama neizravno potvrdili mnogi predstavnici Crkve s kojim smo razgovarali. Stav većine crkvenih velikodostojnika, kojima nisu dragi mnogi Sudčevi potezi, može se najbolje iščitati iz izjave profesora Adalberta Rebića.

– Nije Zlatko Sudac toliko jak da bi se mogao suprostaviti Crkvi. On je čovjek skromne teološke izobrazbe, pučki propovjednik, demagog i psiholog koji zna što treba reći ljudima. No, mora se priznati da pronalazi puteve kako pomoći čovjeku. On je slobodan građanin i kao takav ima pravo pokretati i portal i televiziju. No, ovisno o tome što će putem tih kanala poručivati, Crkva će ga tako i suditi – ističe profesor biblijskih znanosti, semitskih jezika i arheologije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu.

Rebić: Kada bi se Sudac promijenio, Crkva bi ga prihvatila

– Zlatko Sudac je svojedobno predstavnicima Crkve priznao da je imao problema s alkoholom i drogom. On je i danas previše problematičan i preekscentričan da bi ga Crkva i službeno prihvatila. No, kada bi se prilagodio nekim crkvenim okvirima, onda bi se taj stav Crkve sigurno promijenio – vrlo otvoreno je profesor Adalbert Rebić rekao ono što drugi svećenici, kojima Sudac nije simpatičan, samo potiho govore.

– Velečasni Sudac pomaže onima kojima Crkva ne može ili ne želi pomoći. Tu, prije svega, mislim na osobe oboljele od PTSP-a, na ovisnike o drogi i na druge “rubne” pripadnike društva. Tako Crkva djeluje preko njega, ali na način da se to ne stavlja u kontekst s njezinim službenim stavom – zaključuje profesor Rebić. Poput Rebića razmišlja i gospićko-senjski biskup Mile Bogović.

Bogović: Zlatko Sudac iskače iz okvira katoličke zajednice

– Velečasni Sudac bi trebao raditi u dogovoru sa svojim biskupom i biskupijom jer odvojena zajednica nikako nije poželjna unutar Crkve. Zlatko ima mnogo darova i snage, ali trebao bi to drugačije usmjeriti – smatra biskup Bogović.

Dodaje potom da Crkva funkcionira na principu zajedništva i hijerarhijske strukture, a da Zlatko Sudac, kao dio te strukture, čini stvari na svoju ruku i time iskače izvan okvira djelovanja te katoličke zajednice.

– S druge strane, ovakvi pojedinci su narodu potrebni, a obično se pojavljuju kako bi “protresli uspavani Rim” koji ponekad jednostavno nema razumijevanja niti volje za razgovorom – dodaje, pak, Bogović.

A na pitanje o navodnoj ‘zabrani’ djelovanja i okupljanja vjernika koju je velečasni Sudac dobio od hrvatske Crkve, biskup Bogović svome kolegi odašilje prijateljski savjet neka ‘pomnije odabire suradnike koji su više vezani uz Crkvu, a manje uz neke druge stvari’.

– Njemu se ne brani da održava seminare duhovne obnove jer su oni pozitivni i dobri, no isto tako su, sami po sebi, vrlo osjetljiva stvar, te treba paziti kako, gdje i s kim se to radi – objašnjava biskup, te dodaje da se ‘takve stvari mogu realizirati, ali ne na način koji odudara od katoličke prakse’.

– Zlatko će na kraju ipak prihvatiti način koji mi imamo i neće dopustiti da ga vode ljudi koji nemaju veze s Crkvom – zaključuje Bogović.

Don Kaćunko bezrezervno podržao stigmatika

S puno manje ograda od biskupa Bogovića i Adalberta Rebića, na Sudčev rad gleda don Anđelko Kaćunko. Taj poznati svećenik, koji je i sam imao problema zbog čestih javnih istupa, bezrezervno je podržao najvećeg hrvatskog karizmatika.

– Drago mi je da je Sudac pokrenuo portal, te da će pokrenuti i Katoličku televiziju. Mislim da takvih medija, koji nude optimizam i koji promiču evanđelje, u Hratskoj treba biti daleko više nego što ih danas ima. Na hrvatskoj medijskoj sceni, nažalost, vlada crno-žuta kombinacija tragičnih vijesti i besmislenih tračeva, a jako je malo novina i portala koji oplemenjuju hrvatsku medijsku scenu i koji nude optimizam. Smatram, stoga, da bi uz portal, te uz Katoličku televiziju, u Hrvatskoj trebalo pokrenuti i katolički dnevni list. A oni koji misle da Hrvatskoj ne treba ništa osim Glasa koncila, ti su ostali na razini 17. stoljeća. I meni su, svojedobno, htjeli zabraniti da medijski istupam, no ipak nisam odustao. Dok sam služio u zagrebačkom Vojnom ordinarijatu otvoreno su mi poručili da zašutim, ili ću morati otići. Odabrao sam ovo drugo i nikada se nisam pokajao – ističe don Kaćunko, koji podsjeća da je svojedobno i Padre Pio bio četrdeset godina u crkvenoj izolazicji, da bi na kraju bio proglašen svecem, te da je i blažena Majka Terezija imala velikih problema kada je u Indiji htjela osnovati novi red.

– Treba imati razumijevanje i za biskupe koji su nadređeni ljudima poput Sudca. Mislim da je njima čak i teže nego, primjerice, Zlatku – pomirljivo zaključuje don Anđelko Kaćunko.

Fra Linić: Sudčev portal privući će i one koji ne idu u crkvu

Tolerantan poput Kaćunka je i fra Zvjezdan Linić, karizmatični svećenik koji baš poput Zlatka Sudca, na svojim seminarima duhovne obnove u pravilu okuplja na tisuće ljudi i čiju riječ vjernici naprosto upijaju.

– Pozdravljam pokretanje Sudčeva portala i uvjeren sam da će moj prijatelj Zlatko kroz taj portal zdušno promicati evanđelje, te da će se preko portala približiti i onim ljudima koji ne idu u Crkvu, a koji također imaju potrebu za Božjom riječi. Nipošto ne mislim da se osnivanje tog portala ili pokretanje Katoličke televizije na bilo koji način kosi s djelovanjem Crkve, niti mislim da će Sudac zbog toga imati ikakvih problema – ističe fra Zvjezdan Linić.

Poput fra Linića razmišlja i don Vinko Puljić, štinjanski župnik, u javnosti poznat i kao veliki štovatelj Marka Perkovića Thompsona, te kao žestoki kritičar istarskog političara Damira Kajina.

Don Puljić: Crkva je sveta, ali griješni su ljudi koji joj služe

– Naravno da imam pozitivno mišljenje o Sudčevu portalu. Bivši papa Ivan Pavao drugi, kao i sadašnji, Benedikt šesnaesti, stalno su ponavljali i ponavljaju koliko su mediji važni u promicanju Božje riječi, a Sudac i Sedlar napravili su upravo ono što pape traže. Zato svim Sudčevim protivnicima poručujem da najprije pogledaju što se na njegovu portalu nudi, pa neka onda razmisle hoće li ga kritizirati ili ne. Uvjeren sam da neće naći ništa što se kosi s Biblijom i s naukom vjere – ističe don Vinko Puljić, koji se složio sa Sedlarovom tvrdnjom da dio klera iz nekog razloga svjesno i namjerno blokira Sudčev rad.

– Sudčev portal je najbolji odgovor na sve blokade. Jer Crkva je sveta, ali su griješni ljudi koji joj služe – zaključuje don Vinko Puljić, koji na kraju nije zaboravio “nevjernim Tomama” poručiti da na portalu poslušaju što o velečasnom Sudcu kaže njegov brat Ivan Puljić, koji već 11 godina u stopu prati poznatog karizmatika.

– Za svega nekoliko dana, koliko portal postoji, Zlatko Sudac dobio je više od 3000 pisama potpore ljudi koji su pozdravili osnivanje portala i koji podržavaju skoro pokretanje Katoličke televizije. Takva potpora najbolji je dokaz da je Sudčev portal pun pogodak – istaknuo je Jakov Sedlar, koji nam je priznao da je njegov intervju za dnevno.hr izazvao mahom pozitivne reakcije.

4 misli o “Zlatko Sudac pomaže onima kojima Crkva ne može ili ne želi pomoći

 1. Čvrsto sam uvjerena da je vel. Zlatko Sudac Božji čovjek i da Sveti duh prebiva u njemu jer svaka njegova riječ melem je za moju dušu.Pozdravljam otvaranje portala i pokretanje Katoličke televizije .Vjerujem da če ga pratiti milijuni ljudi.
  Neka ga dragi Bog blagoslovi u njegovom naumu.

  Sviđa mi se

 2. Bravo! Našoj lijepoj domovini samo ovakvi Božji ljudi mogu pomoći! Neka Vas u Vašoj misiji mira, plemenitosti, služenja za dobro malih i skromnih ljudi s margina naše društvene zbilje, uvijek vodi dobri Bog.

  Sviđa mi se

 3. Vjerujem da Bog djeluje preko vel.Sudca, a sve te poteskoce koje se nizu, potvrdjuju rijeci Isusove ; tko hoce ici za mnom ,neka uzme kriz svoj i neka me slijedi. Treba sve te Bozije izabranike podkrijepiti molitvom na njihovom kriznom putu kao i jedni za druge sto treba moliti.

  Sviđa mi se

 4. Vidio sam vas program na youtube i razveselilo me je cuti i viditi vas velzlatko.Ako je moguce zelio bi znati vase programe koje ste govorili ili cete govoriti ove godine.Neka nas dragi Bog uzdigne jos vise karizmatika kako vas koji ce proglasiti Bozju rijec.Neka vas nas dragi Otac nasega Spasitalja uz pomoc Duja Svetega blagoslovi. vas brat u Isusa Krista .Ante.

  Sviđa mi se

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s