Novac za obnovu crkava trošili na lobiranje u SAD

Blic.rs 

Istraga o malverzacijama u Eparhiji raškoj gotova za nedelju dana

Novac za obnovu crkava trošili na lobiranje u SAD

Ž. Jevtić | 17. 02. 2010. – 00:02h

Istraga o zloupotrebama najbližih saradnika vladike Artemija, prvenstveno Simeona Vilovskog biće okončana veoma brzo. Kako za „Blic” kažu u MUP Srbije, „već tokom ove nedelje policija bi mogla da završi svoj deo posla”. Deo novca iz humanitarnih fondova otišao je za plaćanje lobističkih kuća u SAD sa kojima su potpisani ugovori vredni preko 600.000 dolara, a novac je uplaćivao Vilovski.

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/176948/Novac-za-obnovu-crkava-trosili-na-lobiranje-u-SAD

U te svrhe je čak korišćen i novac koji je vaseljenski patrijarh Vartolomej davao za obnovu porušenih svetinja na Kosovu. Eparhija raško-prizrenska sarađivala je počev od 2006. godine sa dve lobističke kuće u SAD – isprva „Venable”, a potom naslednicom te agencije „Squire Sanders Public Advocacy”. Postoje dva ugovora o saradnji od kojih je jedan okvirni i na njemu je potpis Vilovskog, a na drugom ugovoru je potpis Dragana Velića, člana Srpskog nacionalnog veća, koji je pre nekoliko dana protestovao u crkvi u Gračanici protiv administratora eparhije vladike Atanasija (Jevtića).

Ugovor o lobiranju koji je sklopljen još 2006. godine podrazumevao je uplatu od 600.000 dolara za šest meseci, a potom svakog meseca još po sto hiljada dolara. Prva uplata je bila 364.000 dolara agenciji „Venable” 2006, ali tokom iste godine ova lobistička kuća prijavljuje još i prihod od 47.482 dolara. Ova agencija je prema ugovoru trebalo da „obezbedi strateško savetovanje i taktično planiranje pitanja o spoljnoj politici pred vladom SAD”. U međuvremenu, agenciji se uplaćuju različiti iznosi, iako nema konkretnih rezultata u lobiranju. Sledeća značajnija suma u koju smo imali uvid, je u prvoj polovini 2008. godine i iznosi 80.000 dolara.
Na osnovna dva ugovora sa lobističkim kućama je potpis Simeona Vilovskog, koji se vodi kao lice koje je uplaćivalo novac, ali kako je stoji u izveštajima ovih lobističkih kuća, sastancima je prisustvovao i vladika Artemije.
Do podataka o novcu za lobiranje može se doći i preko internet prezentacije ministarstva pravde SAD, jer su sva tamošnja preduzeća obavezna da prijavljuju iznose koje dobijaju iz inostranstva.
Lobiranje u koje se upustio vladika Artemije sa Simeonom već prvih godina (2006, 2007. godina) nije imalo podršku Sinoda. Čak je jedna od odluka Sinoda bila da se raskine ugovor, jer nije davao rezultate.
Za lobiranje je korišćen novac koji su za obnovu srušenih svetinja donirali vaseljenski patrijarh Vartolomej i episkop Anastasije iz pravoslavne crkve u Tirani, kome se niko iz eparhije za značajnu donaciju nije nikada čak ni usmeno zahvalio. Inače, obojica crkvenih velikodostojnika prisustvovali su sahrani patrijarha Pavla. Osim od ovih donacija za obnovu, novac je uplaćivan i iz drugih eparhijskih fondova, a u istu svrhu zloupotrebljena je i akcija SMS za gladne na Kosovu.
Po podacima koji se mogu pronaći o ovim lobističkim kućama i njihovom angažmanu sa eparhijom, strategija je bila da se lobira antiislamskim stavovima. Međutim, agresivni stavovi koje su iznosili pojedini islamolozi, pretpostavlja se Simeonovi prijatelji koji su putovali sa vladikom Artemijem u Ameriku, doveli su do toga da niko relevantan nije želeo u Americi ni da ih primi.
Međutim, novac se i dalje slivao za lobiranje. Kako se i pored znatne sume novca nije stiglo do važnijih ljudi u SAD, Sinod je rekao vladici da raskine ugovor, prestane da daje crkveni novac, što on nije poslušao. Sinod je tada smatrao da umesto lobiranja od koga očito nije bilo koristi, novac treba da se usmeri na obnovu duhovnog života.
Sa lobističkom kućama vladiku i Simeona je povezao izvesni Veljko Sikirica, Srbin iz Amerike. Za njega se u eparhiji saznalo tek kada je vladika kupio za 70.000 njegovu kuću u Sremčici, iako je nekanonski da ima takvu vrstu imovine u drugoj eparhiji. U toj kući danas živi vladičin fotograf Kosta Maljm, kome je vladika takođe bio odredio i platu od novca koji su državni organi odvajali za KiM.
Život u eparhiji, posle nemira koje su izazvali kaluđeri najviše iz Crne Reke, polako se vraća u normalu. Međutim, pojedini monasi su i pored zabrane otvorili raskolnički sajt sa koga nastavljaju da plasiraju razne informacije protiv odluka Sinoda. Vesti se šire, prema saznanjima „Blica”, iz manastira Sveti arhangeli i u tome učestvuju dvojica monaha Benedikt Preradović i Ksenofont Tomašević. Preradović je javnosti poznat po tome što je i zamenik predsednika opštine Štrpce. Glavni pisac tekstova na raskolničkom sajtu je Ksenofont koji je svojevremeno udaljen iz manastira Dečani. Posebno je zanimljivo da među dokumentacijom, ali i sadržajem na hard-diskovima pronađenim u manastiru Gračanica ima detalja o anticrkvenim aktivnostima pojedinih Artemijevih monaha, sa Simeonom Vilovskim na čelu, koji je lično pisao veliki broj necrkvenih poruka, koje bi potom njegovi ljudi plasirali pod različitim pseudonimima.
 

Vladika Atanasije: Simeon će morati na sud
Vladika Atanasije izjavio je juče da je iguman Simeon osoba „niskih moralnih vrednosti” koja će morati na sud. „Dobri, radni, vredni i čestiti vladika Artemije je zaposednut, nažalost, od jednog čoveka, Simeona Vilovskog, koji je opak, posesivan, ne znam da li je zdrav, moralno sigurno i psihički sigurno nije. Simeon je oko sebe, sa svojom mafijom crpeo ugodnosti i bogatio se od sirotinjskog hleba. To je primećeno odavno. Simeon, taj ’junak’ je pobegao, a sve je on zakuvavao i eksploatisao. On je i nas zavadio”, rekao je vladika Atanasije. Episkop je dodao da su vladika Artemije i Simeon opominjani još od 2006. godine.
„Doneli smo odluku da se Simeon Vilovski raščini i najuri, zajedno sa njegovom bandom zvanom ’Rade Neimar’. Registrovao je firmu čovek koji je imao kiosk, na kojem je prodavao viršle. Obogatio se za kratko vreme, stekao kuću i plac u Beogradu”, obznanio je vladika.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s