Pola milijuna Srba nalazi se u sektama

Javno.hr

SUSJEDI U ŠOKU

Pola milijuna Srba nalazi se u sektama

Sekte u Srbiji vrebaju na siromašne, bogate, bolesne, djecu iz prihvatilišta i sirotišta, što posebno zabrinjava brojne stručnjake.

Tekst:
Tina Grdić

Objavljeno: 12.02.2010 20:07h

U susjednoj Srbiji čak se pola milijuna ljudi nalazi u sektama, a podaci govore da postoji oko stotinjak različitih sekti.

Zoran Luković, inspektor MUP-a i vodeći ekspert u ovom sektoru za Press je kazao kako je ekonomska kriza, praćena velikom stopom siromaštva i egzistencijalne ugroženosti, Srbiju učinila pogodnom za dodatno širenje organizacija djelovanja sekti.

http://www.javno.com/hr-svijet/pola-milijuna-srba-nalazi-se-u-sektama_294037 

Zoran Luković

Članovi tih organizacija kucaju na vrata samaca, djece, nezaposlenih, razvedenih, udovica, staraca, pa čak i hendikepiranih, i uvjeravaju ih da će u novom svijetu, u novom životu, živjeti bolje i sretnije. Ima i onih koji vrbuju djecu iz prihvatilišta, sirotišta, kampova za izbjegle

Upozorava da je djelovanje u sektama sve češće i opasnije te tvrdi kako tu ne spadaju samo grupe ljudi koje se okupljaju u vjerskim zajednicama, već i pojedinci koji se bave proricanjem, nadrilijekarstvom i drugim načinima pomoći.

Proroci i nadrilijekari

Luković tvrdi kako se slabost ljudi koristi tako što im se nude instant terapije ili dvadeset minuta meditacije, što će ih navodno smiriti.

Ponude zaista djeluju i optimistično, a činjenica je da Srbi ne mogu biti imuni na takvo što. Luković također smatra kako je metodologija sekta ušla je u rad raznih proroka, vidovnjaka, što govori da sektu ne mora predstavljati dio ljudi, već i pojedinac.

– Pojedinac može meditirati, vjeruje u crvene kišobrane ili bilo što, ali ako on to nudi kao metodu za izlječenje, onda je to djelovanje sekte. Zato je važno shvatiti da su sekte multidisciplinarne kategorije i da to nisu samo vjerske organizacije, niti gomila ljudi – rekao je.

Pristup ‘lovaca na duše’ je našminkan, a poruke koje emitiraju kroz razne vrste djelovanja i to na najosjetljivije grupe osoba s kompliciranom životnom problematikom, a često i na najmlađi uzrast.

– Članovi tih organizacija kucaju na vrata samaca, djece, nezaposlenih, razvedenih, udovica, staraca, pa čak i hendikepiranih, i uvjeravaju ih da će u novom svijetu, u novom životu, živjeti bolje i sretnije. Ima i onih koji vrbuju djecu iz prihvatilišta, sirotišta, kampova za izbjegle – naveo je Luković.

Odvjetnik Centra za antropološke studije Miroslav Vasić tvrdi kako je teško opisati profil žrtava, jer sekte vrbuju sve generacije i profile.

Žrtve su raznolike i svih profila

Odvjetnik Vasić tvrdi kako su žrtve raznolike, jer se između njih ljudi i slabijeg i visokog obrazovanja, vrlo siromašni, ali i imućni. Svako od njih ima neki problem. Ključan je taj trenutak slabosti, jer prilaženje takvim grupama nudi rješenje koje na prvi pogled izgleda primamljivo.

Vasić tvrdi kako su žrtve raznolike, jer se između njih ljudi i slabijeg i visokog obrazovanja, vrlo siromašni, ali i imućni. Svako od njih ima neki problem. Ključan je taj trenutak slabosti, jer prilaženje takvim grupama nudi rješenje koje na prvi pogled izgleda primamljivo.

– Zatim polako ulaze u tunel dok ne dođu do labirinta, kada počinje prava igra – tvrdi Vasić.

Napominje kako kada se žrtva obrati za pomoć, u tome pored mene pravnika sudjeluju i psiholozi, psihijatri, ljudi iz Centra za antropološke studije.

Psihologinja Branka Tišma tvrdi da su nestabilna vremena uvijek utjecala na nesigurnost ljudi, na manje međusobno obraćanje i pažnju, pa je s obzirom na to dobrodošla podrška na bilo koji način i od bilo koga.

– Kad postoji uređeni sistem, onda se imate kome obratiti. U suprotnom, ljudi se poklanjaju svakom tko tu podršku može na bilo koji način pružiti i u takvim situacijama čovjek ovisan o sektama Facebooka, igara na sreću- kaže Tišma.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s