Ateisti i vjernici imaju jednake etičke norme

STUDIJA O MORALU

Ateisti i vjernici imaju jednake etičke norme

Autor: Ina Blagojević Rogošić

09-02-2010.

Jesu li vjernici moralniji od ateista? Nova istraživanja dokazuju da ljudi koji ne pripadaju ni jednoj vjerskoj zajednici instinktivno procjenjuju dobre i loše postupke u istom omjeru kao i vjernici

http://www.jutarnji.hr/eticke-norme-ateista-jednake-su-moralu-vjernika/548327/

Prema najnovijoj studiji ljudi koji nisu religiozni, u usporedbi s vjernicima, jednako dobro razaznaju dobro i zlo. Tim znanstvenika s Harvarda, koji je vodio istraživanje, potvrdio je kako je većina religija u mnogome slična i svaka od njih ima točno određen moralni kodeks koji pomaže pri organizaciji života u društvu.

Ljudi koji ne pripadaju ni jednoj vjerskoj zajednici instinktivno procjenjuju dobre i loše postupke u istom omjeru kao i vjernici, objavljeno je u časopisu Trends in Cognitive Sciences.

Jedan od koautora studije, dr. Marc Hauser s Harvardskog sveučilišta napominje kako je zajedno s kolegama pokušao otkriti korijene prvih počela religije i moralnosti.

“Za neke ljude nema morala bez religije, dok drugi smatraju vjeru jednim od načina izražavanja svoje moralne intuicije”, kazao je dr. Hauser.

Tim znanstvenika proučavao je rezultate nekoliko psiholoških studija koji su bile namijenjene testiranju moralnog značaja pojedinaca. Istraživanja su pokazala da intuitivne prosudbe dobrog i lošeg djeluju neovisno od izričitih vjerskih odredbi. Ipak, ako postoji suradnja između tih dvaju područja, moguće je da mentalni mehanizmi koji nisu specifični za religiozna promišljanja, pomognu pri podupiranju i stabiliziranju interakcije među grupama. Rezultati studije mogu pomoći pri objašnjenju složenog odnosa između morala i religije.

‘No veza među njima nije nužno samo jedna’, ističe znanstvenik s Harvarda. Mnogi ljudi su navikli povezivati vjeru i moral, tako da se kritičan stav prema religiji doživljava kao temeljna prijetnja našem moralnom djelovanju.”

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s